www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Kuchnia (Strona 162) (2443062 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 173 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-03-10 13:47
Fajny nick, tylko trochę długi :-) Mnie się wydaje więcej - na tym chyba polega post i o to chodzi, nie na bezmyślnym "nie jem mięsa":-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-10 14:09
Dla wierzących to nie jest bezmyślne. Tak nakazuje nasza wiara. :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-03-10 14:22
Lidziaaaa.... nakazuje post, nasza wiara. Ryba ma mięso.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-10 14:26
Tak jest i ja tego podważać nie będę. Zresztą czy to jest takie trudne raz w tygodniu nie jeść mięsa? Nawet za komuny w piątki w szpitalach podawano rybę. Teraz to "hulaj dusza piekła nie ma."
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-03-10 14:35

>w piątki w szpitalach podawano rybę<


No ale ja właśnie o tym, że ryba to mięso

"Teraz" to duszę piekłu oddadzą za kasę, sławę itd :-( patrz Zelnik, a i na tym forum :-( tylko many się liczy...
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-10 14:53

>No ale ja właśnie o tym, że ryba to mięso<


Wiem, zrozumiałam Cię już wcześniej. :-) Jednak ryba nie jest zakazana. :-)

Co do oddania duszy za kasę, to też zawsze byli tacy ludzie. I dawniej i teraz. Pamiętam czasy komuny. Pamiętam jak moja koleżanka z pracy , samotna matka trojga dzieci , chodziła do partii żeby jej przyspieszyli przydział mieszkania. Kazali jej podpisać "świstek". Nie zgodziła się. Do dziś mieszka w mieszkaniu matki. Trudne czasy. Nie każdy dał się złamać. A aktorzy? Nie tylko Zelnik, ale i inni. Niektórzy już się na swój temat w mediach wypowiadali.
Zapomniałam, że piszę w Kuchni i się troszkę nie na temat rozpisałam. :-)
Nadrzędny - Autor hania92 Dodany 2016-04-10 09:08
No mi sie wydaje ze ryba nie jest zakazana,a le moze sie nie znam...
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-10 09:52
Nie jest zakazana. Znasz się. :-)))))))))))
Nadrzędny - Autor kladuska2 Dodany 2016-04-19 09:37
Mi też się wydaje, że ryba moze byc, nawet Jezus żywił sie rybami :-)
Nadrzędny Autor lexi2222 Dodany 2016-04-19 18:26
Popieram koleżankę wyżej, też tak myśle.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-09 08:51

>Masło, jaja to też produkty pochodzenia zwierzęcego :-) <


W piątki i środę popielcową nie spożywamy mięsa, a nie produktów pochodzenia zwierzęcego.

>w czasie postu i za post uznaje: nie jedzenie tego co lubi (takie trochę umartwianie się). <


Często ludzie na 40-to dniowy czas wielkiego postu przyjmują na siebie różne dodatkowe zobowiązania (oprócz nie jedzenia mięsa w piątki) , jedni robią to dla Boga inni żeby np. schudnąć.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-03-10 18:26 Zmieniony 2016-03-10 18:34
A propos tego, że katolicy jedzą jednak ryby i produkty odzwierzęce (skoro jednak ciągniemy temat w Kuchni):

Były czasy, że nie jedli. Nasi bracia grekokatolicy nadal poszczą w ten sposób. Robią to tez prawosławni.

Pierwszy historyczny post, który obowiązywał wszystkich chrześcijan należących do Kościoła katolickiego (a nie był tylko osobistym wyborem), to właśnie post od wszystkich mięs i produktów odzwierzęcych (czyli na samych jarzynach). Stąd też tradycja "tłustego czwartku" i "ostatków" (pozbywano się wszystkiego, co niepostne, w tym tłuszczów). Był taki okres, że przynajmniej zakonników (nie wiem, czy świeckich też) dodatkowo obowiązywało ograniczenie się do jednego posiłku (z tych jarzyn) dziennie.

Z czasem w tradycji rzymskokatolickiej zaczęto te reguły, na życzenie wiernych zresztą, łagodzić. I tak ostatecznie mamy w Polsce post z rybą, ale bez mięsa pozostałych zwierząt. Prawdopodobnie, dlatego, że w czasach kiedy ostatni raz łagodzono post, ryby były "mięsem biedaków", czymś znacznie mniej luksusowym niż mięso zwierząt hodowlanych, które ubijano.

To taka "pamiątka" po tym, jak ostro poszczono kiedyś. Oczywiście, jeśli ktoś chce, może sobie dołożyć dodatkowe wyrzeczenia - nie ma ich tylko prawa "wymagać" od innych. Ale sądząc po narzekaniu, i tak źle, i tak niedobrze. Jest ostry post jarski, ludzie nie wytrzymują i proszą o zmiany. Jest łagodny "post" (nawet ten w Środę Popielcową i Wielki Piątek to w sumie "lajcik" w porównaniu do przeszłości), to ludzie narzekają, że czemu akurat tego mi nie wolno, a inne rzeczy wolno, jak to lubię.

W chrześcijaństwie tradycja poszczenia wynika z przykładu Chrystusa (opis postu na pustyni w Ewangeliach) i jest związana z wcześniejszą żydowską tradycją poszczenia w ramach pokuty i umartwienia. Post kompletnie bez jedzenia (na wzór Chrystusowego) da się wprawdzie przeprowadzić, jak się jest zdrowym, ale ponieważ trudno wtedy prowadzić normalne życie, nigdy nie był (o ile wiem) "obowiązkowy" dla wszystkich. Natomiast właśnie post czterdziestodniowy na samych jarzynach kiedyś był.

Poszczenie w piątki poza okresem Wielkiego Postu wiąże się z rozumieniem tygodnia jako takiego małego "roku liturgicznego". Tak, jak w niedzielę świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa, tak w piątek upamiętnia się Mękę (grekokatolicy i prawosławni poszczą także w środy, na pamiątkę zdrady Judasza).
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-03-10 20:12
Się podrobiło ups!! Porobiło........ Ile to zwykła lecz krwista kaszanka zdań wywołała :-))))))))))))))))) A dać jej Nobla z literatury ! :-)))))))))))))))))))
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-10 22:48
W z K jak pamiętam.. wiele lat temu.. chyba przy okazji wejścia Polski do Unii, jednym z (powiedzmy) warunków było właśnie wyjaśnienie kwestii "postu" w Polsce. Wówczas podano w prasie, że post jest "wymysłem" kościoła i niekoniecznie trzeba ściśle go przestrzegać. Napisano to tylko raz i nigdy więcej nie spotkałam się z czymś podobnym. A tak z praktycznego p-ktu widzenia. Ja jem na co mam ochotę i nikomu z tego spowiadać się nie zamierzam. Kościół jeśli uznał taką pokutę za zmazanie grzechów (czyich?), niech pości ten kto musi pokutować. Jeśli w ogóle grzech można zmierzyć :-).
Wszystko można wytłumaczyć na swoją stronę, a im wyżej kto siedzi, tym tłumaczenie jest bardziej obłudne.

Jedz kaszankę :-) smacznego!!! Ja też lubię, ale bułczanki - nieeee....

kaszanka to nie tylko kasza, ale też mięsko, skwareczki, niekiedy uszka :-)))
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-11 09:03
Wierzący mają pościć, niewierzący też mogą, bo to im na zdrowie wyjdzie. :-)

Już w Piśmie Świętym jest napisane o poście więc to nie jest jakiś specjalny wymysł kościoła.
Każda nasza ofiara w tym wypadku post, powinien pochodzić z serca i miłości Boga. Jeżeli jest tylko na pokaz, to jest bez sensu. Już Jezus mówił, że nie o to chodzi.
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-11 18:51
Lidian - dzięki za katechezę... :-) mam nadzieję, że w życiu kierujesz się swoją wiarą, bo na Forum tego niestety nie widać :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-11 18:55
Nikt nie jest doskonały. :-)))))))
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-11 18:57
ba.. inaczej świat byłby bezbarwny :-)
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-12 09:42
Co by tu dziś na obiad wymyślić .. ??? tak mi się nie chce pichcić.. zamówić gotowca??

A może ktoś pomoże.. szybko i nieskoplikowanie
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-12 10:09
Spagetti i bardzo prosty "sos". Na dobrej oliwie podsmażony ząbek czosnku , tylko do momentu aż czosnek przekaże swój zapach, później wyrzucić. Dodać tylko zioła prowansalskie, wymieszać z makaronem  i już jest. To jest najprostsze co mi przyszło do głowy.
Nadrzędny Autor kryształek Dodany 2016-03-12 11:13
fakt - prościutkie :-) można jeszcze w tej oliwie rozpuścić resztki serów :-) ok. dzięki :-)
Nadrzędny - Autor Arleta11 Dodany 2016-04-03 14:12
Każdy może interpretować to po swojemu ... nikt nikomu nie każe pościć na siłę i na pokaz
Nadrzędny Autor kryształek Dodany 2016-04-04 14:24
a o co Ci chodzi??? :-)
Nadrzędny Autor Donata11 Dodany 2016-04-10 21:34
Ja bardzo lubię kaszankę ale nigdy nie myślę o tym z czego jest zrobiona
Nadrzędny Autor michal12 Dodany 2016-04-14 22:48
Naprawdę jest tak? I ta ludzie tego nie przestrzegają..
Nadrzędny - Autor kasia328 Dodany 2016-04-06 13:42
Ja osobiście nie jem kaszanki w piątki, jednak jest ona robiona z krwii i kaszy, co nie jest mięsem, więc teoretycznie można ją jeść w piątek. Ja jednak unikam.:/
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2016-04-06 13:54
Podrobów i mięsa również.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-22 19:25
Święta się zbliżają , a w kuchni pusto.
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-24 02:06
No.. jednak zmieniło się.. nikt dziś nie gotuje, pewnie gospodynie tak jak ja idą "na łatwiznę" i kupują gotowce :-)))

Muszę się pochwalić!! :-) dziś dostałam prezent od PZU - kalendarz z przepisami kulinarnymi.. tylko po co??, skoro nie chce mi się nic pichcić. :-))
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-03-24 07:27

>dostałam prezent od PZU - kalendarz z przepisami kulinarnymi..<


Hi hi hi :-) Jakiś nowy marketing nasz ubezpieczyciel wprowadził? Przez żołądek do serca? Czytaj do portfela :-)
Ale zawsze to miłe jak nas ktoś obdaruje :-)
Nadrzędny Autor kryształek Dodany 2016-03-24 21:43
sama byłam zdziwiona mile :-)) zawsze to "zając" :-))))
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2016-03-24 09:07
Ja już wczoraj wieczorem zaczęłam działać w kuchni. Dziś i jutro mam tam zapewnione zajęcie. :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-09 14:19
Zacznie ktoś w tej kuchni gotować czy bez Amaliana już tu zawsze będzie "głodno i chłodno"?
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-04-11 21:08
A o czym tu pisać? Wczoraj lazania i zupa cebulowa, dzisiaj na szybko: schabowy, ziemniaki i brokuły polane masełkiem z podpiekaną bułką tartą, bez zupy. Znowu mnie wkurzyła rozmowa z prawie 100 letnią p. mecenas - do sedna ciężko dojść, a impulsy lecą :-( Jutro chyba łosoś...
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-14 07:54
Czy ktoś z Was używa olej kokosowy? Polecam. Jest super.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-14 19:51
Do czego? Nie jest do wszystkiego na 100%
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-14 20:03
Masz rację, nie do wszystkiego, jednak jest ok , zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. :-))))

http://lifehacking.pl/55-genialnych-zastosowan-olej-kokosowy-na-kazdy-dzien/
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-15 11:27
Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Z linku, który wkleiłaś to jest do wszystkiego, a to bzdury.

- na włosy nie dla nas dorosłych, ale małym dzieciom wcierać olej rycynowy - włosy przepiękne i mocne na całe życie.
- paznokcie - skórki: wycinać i są do tego kremy - tanie i doskonałe,
- paznokcie wzmacnia Eveline - lakier
- włosy - jedwab nawet taki w areozolu z proteinami i odpowiednie obcinanie
- na dłonie - krem z mocznikiem i innymi skł.
- na stopy, zwłaszcza pięty - tłuszcz z łosia.
- itd :-)
To wszystko wychodzi taniej niż trochę tego oleju. Zwłaszcza, że nooo zdradzam tajemnicę - od 20 Rossman ma 45% zniżki - kupować :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-15 11:51
Olej kokosowy kupuję w zdrowej żywności. Tłoczony na zimno. W marketach raczej stoi rafinowany.  Słoiczek kosztuje 10zł. :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-15 12:00
Na 'zdrowie", ponoć "wiara czyni cuda".
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-15 12:25
Olej kokosowy m.i. w Indiach znany jest od starożytności więc to nie są cuda tylko sprawdzone metody. :-))))))))
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-15 12:31
A Biseptol na antykoncepcję ;-) używaj i niech Ci pomaga :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-15 12:51
Coś Ty? Naprawdę? Wypróbowałaś? :-))))))))) No tak, podobno wiara czyni cuda jak to byłaś łaskawa powiedzieć. :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-15 13:01
To nie riposta :-( Zwyczajnie denna jesteś :-( a ja tak Cię ceniłam :-(
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-15 13:16
Właśnie zalewam się łzami. :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-15 13:20
Łzy mają prawdziwi ludzie z odrobiną empatii.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-15 13:23
Na chusteczkach zaoszczędzisz. :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-04-15 13:27
Coś Ci się plącze - to przecież Ty

>Właśnie zalewam się łzami.<

Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-04-15 13:33
Zagubiłaś się. Przestałaś "kumać". :-))))))))))

Nieźle się bawię. Piję gorącą czekoladę, polecam. :-))))))))))
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-05-24 18:04
Wczoraj patrzę i nie widzę ziemniaków, a z mięsa miałam tylko schab. Wyszło super :-) Kasza, polana tłuszczem z cebulką, 2 kotlety (tradycyjne) schabowe i surówka: pomidor, ogórek, rzodkiewka + śmietana i przyprawy :-)

Dzisiaj z Intermarche surówka meksykańska - mają świetne surówki - 35 dkg, piersi z kurczaka - smaczne i pieczone ziemniaczki :-) Nim dotarłam do domu to zgłodniałam i zrobiłam ryżowiankę - chodziła za mną od dawna.  Na udku czy innym kawałku mięsa wywar z warzywami (może być kucharek), liść, ziele, pieprz naturalny, nagotowany ryż - rozpływa się prawie, dodajemy koncentrat pomidorowy i wrzucamy resztki wędlin wędzonych. Na talerz nakładamy śmietanę 30% lub 18% do zup i zalewamy - myyy pycha, jak krem i zapach :-) Smacznego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Kuchnia (Strona 162) (2443062 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 173 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill