www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywateli. (Strona 42) (1294567 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-17 09:49 Zmieniony 2014-01-17 09:54
Lidian, nie dalej jak godzinę wcześniej napisałam, że pewnie nie wszyscy są tacy. Ilość doniesień medialnych jest ostatnio wielka. Codziennie jakies kwiatki. Więc albo się coś psuje i popsuło, albo odważniej media sobie poczynają niż kiedyś.
Jakie może być inne źródło jak media? Pojedynczy człowiek w każdej sferze obraca się zaledwie w swoim środowisku, większym lub mniejszym, a media dają obraz świata i Polski. Więc co? Nie czytać, nie słuchać nie komentować?
Skrót KK jest skrótem od Kościoła Katolickiego, jak inne skróty, to nie rozumiem w czym rzecz? Wyjaśnisz?
W obrębie spraw tu poruszanych i na ich użytek głową Kk jest papież. O dogmatach i istocie wiary tu nie rozmawiamy. Nikt wierzącym niczego nie podważa.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-17 10:09
Nie popsuło się bardziej niż kiedyś tylko doniesień jest więcej, to i wrażenie większe. Przyjdzie czas na prawników, lekarzy i ON.
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2014-01-17 10:23
Po prawnikach i sądach już się zaczyna jeździć, po lekarzach od dawna. Niestety etyka szlachetnych zawodów upada (średnio biorąc).
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-17 10:09

>Wyjaśnisz?<


Wyjaśniłam wyżej.
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-17 20:38

>Nie obrażam się na krytyczne uwagi na niektóre posunięcia hierarchów kościoła czy poszczególnych księży, bo sama je widzę, ale obrażam się na mówienie o tym jak o całym KK, tym bardziej , że "wiedza" niektórych wypowiadających się opiera się tylko na doniesieniach medialnych, a nie na własnych obserwacjach. Proszę bardzo używać słów Kościół Katolicki mając na uwadze to, że należą do niego wszyscy wierni, a jego głową jest Jezus Chrystus.


Lidian, przyjmując Twój sposób rozumowania wszystko, czego nie widzimy, nie istnieje. Analogicznie można przyjąć, że o czym nie przeczytaliśmy, tego nie będziemy wiedzieć.
W tym kontekście mówienie, że "głową"  Kościoła Katolickiego jest Jezus mija się z prawdą. Jezus nie ustanowił Kościoła zhierarchizowanego - to po pierwsze. Po drugie - gdyby faktycznie Jezus był "głową" Krk, zapewne nie byłoby w tym Kościele tyle pychy i zepsucia. Twierdzenie to nie opieram na własnych obserwacjach, ale na własnym rozumie i wiedzy, jaką posiadłem na podstawie wielu źródeł i niekoniecznie kościelnych.


>Wtedy Piotr rzekł do Niego: "Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?" 28 Jezus zaś rzekł do nich: "Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela. 29(Ew.wg św.Mateusza)


Jak wynika z przytoczonego fragmentu, Piotr zasiądzie na jednym z dwunastu tronów sądząc dwanaście pokoleń Izraela. Jak więc mógł być pierwszym papieżem?  W dodatku Krk. Możesz to wyjaśnić?
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2014-01-17 22:08 Zmieniony 2014-01-17 22:13

>Twierdzenie to nie opieram na własnych obserwacjach, ale na własnym rozumie i wiedzy, jaką posiadłem na podstawie wielu źródeł i niekoniecznie kościelnych.<


Pewnie nie w Gościu Niedzielnym . A szkoda, bo miałbyś szansę na poszerzenie perspektywy widzenia różnych problemów, stojąc na stabilnym gruncie . Podskakiwaniem nie jesteś w stanie ogarnąć naszego kościoła .On jest wielki i różny:Tadek-zmierzła buła, czy Iota- która gdzieś lota, czy Lidka - której wiara niepłytka, czy ja . Jesteśmy różni, ale wierzymy ... Nikt nikogo nie nawraca - i dobrze .Obiektywnie patrząc to nie znaczy patrzeć przez obiektyw, a mam wrażenie, że patrzysz na problemy kościoła przez obiektyw. Co sprawia, że widzisz mrówkę, która jest wielkości słonia  lub nie oddałeś okularów z filmu 3D- i obraz kościo9ła jest rozmazany ;-)) . Pozdrawiam .
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-17 21:49
http://www.niedziela.pl/artykul/87593/nd/Chrystus-Glowa-Kosciola
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-17 22:46
Lidian, przytoczyłaś źródło kościelne, w dodatku opracowanie papieża. Czy zrozumie coś z tego przeciętny parafianin? Z moje obserwacji i prowadzonych licznych rozmów wynika, że przeciętny parafianin nigdy nie przeczytał Biblii.
Ja podałem biblijne. Można się tak sprzeczać w nieskończoność. Dla mnie jest oczywiste, że gdyby Krk miał boskie przewodnictwo, to nie znaleźli by w nim zatrudnienie tacy osobnicy jak niektórzy księża i biskupi.  Nie byłoby również żadnych wojen religijnych, palenia na stosie, afer finansowych, seksualnych, żądzy bogactwa itp. itd. Jednym słowem byłby raj.
Ba, nie byłoby tak wiele różnych religii, bo przecież Bóg by do tego nie dopuścił.
Oczywiście każdy ma prawo wierzyć w co chce i jak chce. I właśnie na tym polega cały problem, bo w każdej religii wiara w to, co powie przywódca duchowy jest rzeczą świętą i należy tego bezwzględnie wykonywać. A gdzie jest miejsce na świadomy wybór?

> "Nie mają świadomości ani zrozumienia - mówi o bałwochwalcach prorok Izajasz - gdyż przesłonięte są ich oczy, tak iż nie widzą, i serca ich, tak iż nie rozumieją" (Iz 44,18).

Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-18 09:00

> Dla mnie jest oczywiste, że gdyby Krk miał boskie przewodnictwo, to nie znaleźli by w nim zatrudnienie tacy osobnicy jak niektórzy księża i biskupi.  Nie byłoby również żadnych wojen religijnych, palenia na stosie, afer finansowych, seksualnych, żądzy bogactwa itp. itd. Jednym słowem byłby raj.<


To źle rozumujesz. Chrystus przyszedł na ziemię i cierpiał na krzyżu , aby zbawić grzeszników. Gdybyśmy wszyscy byli bezgrzeszni, to już pierwsi ludzie z raju nie byli by wypędzeni.

>Lidian, przytoczyłaś źródło kościelne, w dodatku opracowanie papieża<


A miałam przytoczyć jakiegoś polityka???????????? Uważam, że w sprawach wiary Papież się nie myli. Tym bardziej taki jak Benedykt XVI, którego rad słuchał Jan Paweł II i słucha Franciszek. Jego wiedzy w sprawach wiary nie podważysz.

> Czy zrozumie coś z tego przeciętny parafianin<


Jestem przeciętną parafianką i myślę, że rozumiem.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-18 09:42 Zmieniony 2014-01-18 09:44

> Gdybyśmy wszyscy byli bezgrzeszni, to już pierwsi ludzie z raju nie byli by wypędzeni.



Pierwsi ludzie w raju i jedyni w raju. Bo poza rajem istnieli już ludzie, o czym wspomina sama Biblia przy okazji opowieści o Kainie i Ablu.
Powstaje pytanie czysto teologiczne, na które nie umiem odpowiedzieć, czy wobec tego tylko pokolenia Adama i Ewy były obciążone grzechem pierworodnym? Tych poza rajem to nie mogło dotyczyć, bo nie skosztowali owocu z drzewa zakazanego. Czy teolodzy to w ogóle rozważali kiedykolwiek? Pytam z czystej ciekawości, proszę tego nie interpretować inaczej.
Nadrzędny Autor Nachbar Dodany 2014-01-19 11:08

>Chrystus przyszedł na ziemię i cierpiał na krzyżu , aby zbawić grzeszników. Gdybyśmy wszyscy byli bezgrzeszni, to już pierwsi ludzie z raju nie byli by wypędzeni.


Czy zjedzenie jednego jabłka jest tak poważnym grzechem, aby konsekwencje miała ponosić cała ludzkość? A co z wyznawcami innych religii? Nie zostaną zbawieni? Na świecie było i jest więcej religii, których wyznawcy, podobnie jak katolicy od oseska, są wychowani według tradycji ojców. I podobnie jak katolicy wierzą, że ich wiara jest jedynie słuszna i prawdziwa. Do ich świadomości nigdy nie dotrze Słowo Boże, bo wierzą w swojego boga.
Jak to się stało, że powstało tak wiele religii i ludzie wierzą w różnych bogów? Masz na to wytłumaczenie? Dlaczego religie, które z założenia mają czynić człowieka lepszym i doskonałym wzajemnie się ścierają, a nawet dochodzi do religijnych wojen i zbrodni w imię i w obronie wyznawanego boga? Ba, nawet wyznawcy tej samej religii też się zabijają, czego przykładem są np. bitwa pod Grunwaldem i wojny światowe.
Każda religia znajduje proste odpowiedzi na trudne pytania. To dlatego religie mają tak dużo wyznawców, bo dzięki podawaniu prostych rozwiązań nie zmuszają do wysiłku intelektualnego. I tak np. strach przed śmiercią minimalizują obietnicą zbawienia i wiecznego życia – w raju dla jednych, a wśród hurys dla innych, a za grzeszną naturę człowieka odpowiedzialny jest Szatan itp. itd. Już nie wspomnę, że kiedyś Ziemia była płaska.

>A miałam przytoczyć jakiegoś polityka???????????? Uważam, że w sprawach wiary Papież się nie myli. Tym bardziej taki jak Benedykt XVI, którego rad słuchał Jan Paweł II i słucha Franciszek. Jego wiedzy w sprawach wiary nie podważysz.


Oczywiście, że nie podważę i nie mam takiego zamiaru. Nie dlatego, abym nie miał argumentów, ale zgodnie z tym, co napisałem powyżej, każda religia niejako „wgrywa” swoim wyznawcom program, który nie pozwala zająć miejsca innemu. Porównam to do dysku, na którym otwarcie aplikacji innych, jak tylko kompatybilnych z wgranym uprzednio systemem, jest niemożliwe.
Nie podważam więc wypowiedzi specjalistów od spraw wiary, gdyż wypowiadają się oni o swojej wierze i we własnej sprawie, a może interesie. Zwrócę jednak uwagę, iż dopiero od 1870 roku papież stał się nieomylnym, co zgodnie z logiką oznacza, że wcześniejsi papieże musieli się mylić.
Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-19 20:47 Zmieniony 2014-01-19 21:14

>  Pytam z czystej ciekawości, proszę tego nie interpretować inaczej.


Ciasteczko , nie kombinuj i tłumaczenie że twoi pra byli wtedy poza rajem niczego już nie zmieni ;-)))

Ludzie byli na ziemi , ci stworzeni szóstego dnia (biblia 1:26do 29; A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». 29 I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem), a ci w raju powstali z prochu ziemi (2:7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.- dotyczy Adama tylko)
i ci pierwsi to byli zwykli śmiertelnicy i zaczęli spółkować z tymi wypędzonymi z raju.A że ci z raju żyli po 800- 900 lat i cały czas spółkowali , to można se wyobrazić ile tego było .A że zaczęli "prowadzić" się nie po myśli Boga ,więc utopił ich potopem , ocalał tylko Noe (miał wtedy 600lat - chyba?) wraz z rodziną a że był z "linii" tych wypędzonych z raju , a więc Adama stworzonego z prochów ziemi i Ewy z żebra ( lub psiego ogona - spór trwa) , więc jesteś z pokolenia Adamowego ,bo tych co stworzył na podobieństwo swoje potopił  , stąd frazes "z prochu powstałaś i proch się obrócisz " .
Tyle w wielkim skrócie ;-)))
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2014-01-20 12:07
Do czasów Noego geny się zdążyły nieźle pomieszać i może być tak, że zachowały się te z poza raju w moim przypadku.:-) Ubawiłam się tą brawurową koncepcją jak nie wiem co.:-)
Ale akurat przytoczyłeś coś jeszcze ciekawszego.
W Biblii są dwa opisy stworzenia świata. Ciekawostka, o której nie wiedzą nawet wszyscy praktykujący. Ten, który przytoczyłeś jest wodą na młyn wegetarian.:-)

«Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». 29 I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem)
Niektóre zakony miały dietę wege w regule zakonnej. Niektóre mają do dziś. Ale na ogół 'czyńcie poddanymi"  dla większości znaczyło zabijcie i wcinajcie jak leci.:-)  :-) I nie pomogło, że "nie zabijaj".
Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-19 21:01

>http://www.niedziela.pl/artykul/87593/nd/Chrystus-Glowa-Kosciola


Lidian - to pisał jezuita , oni tworzyli kult Jezusowy (stąd nazwa i konflikty z katolikami)
Gdyby Jezus był głową kościoła , to byli byście uznani za religię ateistyczna ponieważ Jezus nie był,nie jest i nie będzie Bogiem , jest tylko synem Bożym, a co za tym idzie - Bóg jest wieczny, nie ma początku i końca, więc Jezus nigdy nie przejmie schedy po ojcu.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-19 21:21
http://www.teologia.pl/m_k/zag02d.htm

Odpowiem tym linkiem, bo sama nie czuję się na siłach o tej porze wdawać się w tak poważne dyskusje. Myślę, że znajdziesz tam wiele odpowiedzi na ważne pytania. :-)
Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-19 21:32
ja to znam ,może jutro podeślę więcej . Bóg może być w wielopostaciowy , tak ma wiele religii , a syn to syn , jak by nie tłumaczył.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-19 21:39
Poczytaj dokładnie jeśli rzeczywiście chcesz zrozumieć. :-)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-20 12:25
Lidian, a nie lepiej to by ujęło zdanie , że "Bóg jest wszystkim, a wszystko jest Bogiem"?
Bez podziału na osoby, na obrazy i obrazki, nauki dodatkowe i tomy teologii wg tego pisane jak tam się w historii szlachetnym ojcom kościoła wydawało, że jest? Bo skąd mamy my i oni wiedzieć jak jest?
"Bóg jest wszystkim, a wszystko jest Bogiem" nie da się sprowadzić do osobowej formy  poza człowiekiem, poza światem. Wszystko jest wtedy jednym w różnorodności form,energii,inteligencji...  I bliżej temu pojęciu do fizyki kwantowej niż do schematów religijnych.
Poza tym , gdyby ludzie (załóżmy) tak wierzyli, nie trzaskaliby się w wojnach religijnych co chwilę...być może.:-)
Ps.
Tez nie wiem, czy tak jest, czy inaczej, to tylko jeden z pomysłów, że może tak jest, a może inaczej.
Bo wiemy, że nic nie wiemy.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-20 14:07
Dla mnie Bóg jest wszystkim. Jest najważniejszy. Słucham też co KK do wierzenia podaje. Tak wybrałam i tego się trzymam. Bez Boga moje życie nie miałoby sensu.   :-)

Pisałaś gdzieś o kolędzie. Moje odczucia co do kolędy są zupełnie inne. Byłam sama w domu, bo panowie pracowali w tym czasie, a córka mieszka w innym mieście. Braciszek, który chodził w tym roku przez wiele lat był wykładowcą w Rzymie. Długo rozmawialiśmy (nie prosił o pieniądze, zresztą braciszkowie podczas kolędy nigdy nie prosili o kasę). Piękna kolęda, zapamiętam ją na długo choć i do innych kolęd nie mam "pretensji".
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-20 21:19
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/brytyjskie-media-kosciol-retuszuje-zdjecia-wesolowski-znika-jak-trocki/6r7vp

>Brytyjski "The Telegraph" dotarł do fotografii, z której usunięto postać arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. W jego miejsce pojawił się emerytowany biskup Francisco José Arnáiz. Retusz zdjęcia ma związek z podejrzeniem duchownego o pedofilię. Polak zniknął z fotografii jak niegdyś Lew Trocki - zauważa dziennik na swoich stronach internetowych.
>Sprawę jako pierwsza odkryła lokalna gazeta "La Opinion". Potem temat podchwycił właśnie "The Telegraph". Brytyjski dziennik zauważył, że praktyka retuszowania zdjęć jest znana z reżimów takich jak Korea Północna czy ZSRR. Podobnie było choćby w przypadku Lwa Trockiego, którego masowo wycinano z fotografii po tym, jak Józef Stalin uznał go za wroga Związku Radzieckiego.


Poniżej cytuję - moim zdaniem - najlepszy komentarz pod tym artykułem:

>~qwerty : ____________Ewangelia Mateusza 23:27-28 : ,,podobni jesteście do grobów pobielanych, które na zewnątrz wyglądają pięknie, ale wewnątrz są pełne trupich kości i wszelakiej nieczystości. (28) Tak i wy na zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, wewnątrz zaś jesteście pełni obłudy i bezprawia.,, . "Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, (3) nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, (4) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, (5) bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży?" - 1 list do Tymoteusza 3:2-5, biblia warszawska

Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-21 10:12
To tłumaczenie protestanckie tak gwoli ścisłości.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-21 10:36
Czy to oznacza, że kazda religia sobie przykrawała Biblię do własnych teorii?
Wiadomo były zmiany, były różnice w tłumaczeniach, były wytarcia. Czasem kopiści na własny rachunek inaczej coś pisali w tzw. dobrej wierze, ale spójność idei powinna być chyba zachowana?
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-21 10:57
Tu różnica jest fundamentalna, jak zauważysz w komentarzu mowa jest o żonach biskupów. Jak wiadomo w protestanckich kościołach nie ma celibatu i o tym trzeba pamiętać w kontekście przedmiotowego wpisu bo zaraz się pojawi zarzut, że Biblia dopuszcza małżeństwa księży.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-21 11:01 Zmieniony 2014-01-21 11:17
No tak. Nie znam oryginału, ale w końcu celibat KK wprowadził też dopiero później. Więc może jednak? :-)
Poszukałam

"W Kościele pierwotnym duchowni powszechnie byli żonaci, co więcej nakazywała to Biblia (1 Tm 3, 1-13; Tt 1, 6-9)

pocz. IV w. — zabroniono duchownym stosunków płciowych przed odprawianiem mszy

ok. 300 r. — na synodzie w Elwirze zabroniono duchownym z wyższymi święceniami kapłańskimi wstępowania w związki małżeńskie

314 r. — synod w Ancyrze zezwolił diakonom mieć żony, jeśli je sobie wcześniej zastrzegli

325 r. — na soborze w Nicei zabroniono duchownym stosunków płciowych. Zezwolono jednocześnie duchownym, którzy dotychczas mieli żony, pozostać w związku.

poł. V w. — Leon I rozszerzył zakaz małżeństw na subdiakonów

VI w.- małżeństwa zawarte przez duchownych po wyświęceniu uznawane są za nieważne (praktyka poszła inną drogą)

589 r. — trzeci sobór w Toledo poleca biskupom, by sprzedawali kobiety podejrzane o spółkowanie z księżmi, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczali na cele charytatywne (podobny nakaz wydaje czwarty sobór w Toleda w 633 r.)

koniec. VI w. — powyższy zakaz powtórzył Grzegorz I.

665 — odbył się dziewiąty z kolei sobór w Toledo, którego kanon 10 stanowił: "Kto tedy, od biskupa po subdiakona, płodzi synów w małżeństwie zasługującym na potępienie, z kobietą wolną lub niewolnicą, ten powinien podlegać karze kanonicznej; dzieci z takiego haniebnego związku nie tylko nie powinny otrzymać spadku po rodzicach, lecz na zawsze, jako niewolnicy, stanowić własność Kościoła, którego kapłanami byli ich ojcowie, gdyż ci spłodzili ich w nagannych okolicznościach"
(...)
1079 r. — Grzegorz VII zadekretował pozbawienie urzędów żonatych księży. Przelał o to wiele krwi, "księża świeccy, przeważnie żonaci, rzucali się na legatów obwieszczających celibat, byliby ich targali; ale podniesiono przeciwko nim laików, tj. ludność parafialną, której zapowiedziano, że sakramenty udzielone przez księży żonatych nie są ważne" (Wojciechowski, Szkice historyczne XI wieku). Aż do tego papieża wcześniejsze zarządzenia papieży w tej kwestii nie były respektowane, jeszcze w drugiej połowie XI w. większość księży miała żony. Reforma gregoriańska pozwoliła ostatecznie zatriumfować celibatowi.

pocz. XIII w. — w Polsce zaczęto wprowadzać zasadę celibatu (utrwalił się w XIV w.)

poł. XVI w. — Kościół rozważał kwestię małżeństw księży na soborze w Trydencie, na które nie wyraził zgody

Tak potoczyły się tylko rzymskiej odmiany chrześcijaństwa, na Wschodzie duchowni nadal mogli i mogą mieć żony (oprócz biskupów).
źródło
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,336
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-21 11:45
Źródło jest naukowe, jak z drugiej strony prawy.pl:)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-21 11:36
To poczytaj tu i znajdziesz w tekście  numerki podające źródła. Jest ich od pełności, na rok studiów w temacie, ale po co wyważać otwarte drzwi. Wystarczy przeanalizować tabelkę.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Celibat
Naprawdę nie wiedziałeś, że celibat to rzecz nabyta na przestrzeni dziejów?
Uważam, że nie powinno go być.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-21 11:42
A ja uważam, że nikomu nie przeszkadza. Jeśli ktoś ma inne zdanie może zostać protestantem.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-21 11:46 Zmieniony 2014-01-21 11:50
Inne zdanie nie obliguje do działania. Można je mieć, czy już nie można?
A przeszkadza samym księżom, co widać i słychać raz po raz w mediach.
Wiernym może nie przeszkadza, ale nie wszystkim zapewne.
Nie wiem, czy pamiętasz, że w tej chwili też sa w KK zonaci księża przejęci z dobrodziejstwem inwentarza z kościoła anglikańskiego bodajże. Nie chce mi się szukać z którego, ale to fakt.
Rozmawiałam o tym kiedyś z młodym wikarym, na kolędzie. Bo wtedy to była sensacja pewna.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-21 11:53
Przeszkadza księżom? Niech się wypiszą lub nie wstępują do seminariów, proste. Musu nie ma.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-21 12:01
Nawet Watykan nie wyklucza dyskusji nad zniesieniem celibatu. Z okazji Soboru Watykańskiego też powstała taka dyskusja, nawet chyba na jego obradach. A więc są w samym KK prądy i tendencje do zniesienia, czy ich nie ma???:-) Napisz więc: Tobie nie przeszkadza, będzie ściślejsze.:-)
ps.
sorki, idę na dół do kuchni ciasto piec.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-21 12:22
Jak dla mnie to możesz upiec nawet świniaka na rożnie. A mi celibat nie przeszkadza.
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2014-01-21 16:39
No tak, to był chyba zbytek uprzejmości wobec rozmówcy, ale wychodziłam z założenia, że skoro rozmawialiśmy online, a ja musiałam odejść, to wypada to zasygnalizować.
Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-21 16:04 Zmieniony 2014-01-21 16:14

> lidian


>Poczytaj dokładnie jeśli rzeczywiście chcesz zrozumieć. :-)

kiepskie tłumaczenie ,ale idzie zrozumieć

>W średniowieczu Kościół nie chcesz, aby czytać Biblię, bo oni zobaczyć, jak daleko Kościół jest dalekie od prawdy. Biblia został ukrzyżowany, spalony, ale Bóg na to pozwolił, aby być całkowicie zniszczone i zapomniane. Bóg zawsze miał swoich ludzi, którym pielęgnowany. Już wtedy Kościół próbował zmienić słowa Bożego i stworzył również fałszywe tłumaczenie na język łaciński - Wulgata. Prawdziwe biblijne tłumaczenie jest jeszcze zachowana przez wiernych Valdens ludzi we włoskich górach. Tak więc już w tym czasie były dwie wersje Biblii.


>Po reformacji ziściły tłumaczenie Biblii zaczęła się rozprzestrzeniać. Marcin Luter przetłumaczył Pismo Święte było prawdą rękopisy greckie, nie od łacińskiego Wulgaty. Biblia była jednocześnie tłumaczone na wszystkie języki europejskie i nie można było go zatrzymać. Po reformacji poznał przywódców Kościoła katolickiego, jedyna książka, która spowodowała utratę wiary ludzi katolickiego była Biblia.


Ci co przeczytali i zrozumieli Biblię i co niektóre doktryny Soborowe i Papieskie natychmiast opuszczają katolicyzm.
Nadrzędny Autor nauta Dodany 2014-01-21 16:11
Rewolucyjne zmiany papieża Franciszka mogą być dla niego niebezpieczne

>Kolejne działania nowego papieża powodują zdumienie wiernych i zaniepokojenie hierarchów. Jego walka o oczyszczenie Kościoła ze zgnilizny nie podoba się zwolennikom spetryfikowanych układów. Trudno się dziwić, że coraz więcej komentatorów wyraża się z obawą o życie głowy kościoła.


> Nie podoba się też styl papiestwa, w którym z lotniska w Rio de Janeiro papież odjeżdża osobowym samochodem, nawet nie limuzyną. To horror dla ochrony, która miała bardzo dużo do roboty. W końcu i tak się skończyło na tym, że po Franciszka przyleciał śmigłowiec. Zrobił się potężny korek, w którym tkwił papież. Było to realne zagrożenie papieża, nawet, jeśli się tego tak nie przedstawia. Trudno też oczekiwać, że było to celowe działanie, raczej beztroska Franciszka.

> Ten pontyfikat może długo nie potrwać, jeśli papież naciśnie na odcisk zbyt wielu osobom. Jak wiadomo za Spiżową Bramą dzieją się czasami dziwne rzeczy, czego przykładem był pontyfikat Jana Pawła I, który gdy tylko zaczął tropić masonów w szeregach hierarchów kościelnych i dotknął problematyki Banku Watykańskiego, po prostu nagle umarł po 28 dniach pontyfikatu. Franciszek wydaje się być bardziej długowieczny, ale nie mieszka przecież nadal w pałacu papieskim, więc może wyciągnął wnioski z losu swojego poprzednika.

> Za papieżem Franciszkiem mogą stać po prostu Jezuici, którzy chronią członka swojego zakonu. Pytanie tylko czy są w stanie go kontrolować, gdy rozprawia się z kolejnymi koteriami. Sam Franciszek powinien wykazywać więcej ostrożności, aby nie kusić losu. Kto wie czy doniesienia o ładunku wybuchowym w okolicy sanktuarium Aparecida to rzeczywiście niezwiązany z wizytą głowy kościoła incydent.



Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-21 16:19

>Ci co przeczytali i zrozumieli Biblię i co niektóre doktryny Soborowe i Papieskie natychmiast opuszczają katolicyzm. <


Nie ośmieliłabym się powiedzieć, że wszystko w Biblii zrozumiałam. Stokroć więksi ode mnie nie zrozumieli wszystkiego. Przynajmniej tak o swojej wiedzy z pokorą mówią.
Nadrzędny Autor Nachbar Dodany 2014-01-21 18:22

>To tłumaczenie protestanckie tak gwoli ścisłości.


A jakie to ma znaczenie, skoro każde wydanie różni się słownictwem, a i tak ludzie zamiast czytać Biblię, bardzie cenią sobie słowo księdza. Zresztą jak można się przekonać, sami księża postępuje niezgodnie z biblijnym przekazem.
Poniżej cytuję Biblię Tysiąclecia w wydaniu Pallotinum. Słowa inne, ale sens ten sam. .

>3.1 Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa1, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz3, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.
>8 Diakonami tak samo winni być ludzie godni4, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, 9 [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. 10 I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. 11 Kobiety5 również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. 12 Diakoni niech będą mężami jednej żony6, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. 13 Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień7 i ufną śmiałość w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie.


Jak widać nic nie ma o celibacie, a za to jest przestroga przed żądzą bogactwa, pijaństwem itp.

>Nie ośmieliłabym się powiedzieć, że wszystko w Biblii zrozumiałam. Stokroć więksi ode mnie nie zrozumieli wszystkiego. Przynajmniej tak o swojej wiedzy z pokorą mówią.


Tak się składa, że Biblia wspomina o tym.

>10 Przystąpili do Niego uczniowie i zapytali: «Dlaczego w przypowieściach mówisz do nich?»4 11 On im odpowiedział: «Wam dano poznać tajemnice >królestwa niebieskiego, im zaś nie dano5. 12 6 Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. >13 Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. 14 Tak spełnia się na nich >przepowiednia Izajasza7:
>Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie,
>patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.
>15 Bo stwardniało serce tego ludu,
>ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli,
>żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli,
>ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił. ( Ew.św. Mateusza - Biblia Tysiąclecia)


Czytając Biblię można tam znaleźć wiele sprzeczności z tym, co naucza Krk. Jaki z tego wniosek?

>Ci co przeczytali i zrozumieli Biblię i co niektóre doktryny Soborowe i Papieskie natychmiast opuszczają katolicyzm.


Bowiem zapisano w Biblii:

>8 I nauczając dalej mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, 39 pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. 40 Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». (Ew.św. Marka 0 Biblia Tysiąclecia)

Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-21 20:06

>Nie ośmieliłabym się powiedzieć, że wszystko w Biblii zrozumiałam. Stokroć więksi ode mnie nie zrozumieli wszystkiego. Przynajmniej tak o swojej wiedzy z pokorą mówią.


Z tym że Biblia nie jest przewodnikiem wiary dla KRK.

>Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.


>Iz 44:9-17 9 Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. 10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku? 11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją. 12 Wykonawca posągu urabia żelazo na rozżarzonych węglach i młotami nadaje mu kształty; wykańcza je swoim silnym ramieniem; oczywiście, jest głodny i brak mu siły; nie pił wody, więc jest wyczerpany. 13 Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutami i stawia znaki cyrklem; wydobywa z niego kształty ludzkie na podobieństwo pięknej postaci człowieka, aby postawić go w domu. 14 * Narąbał sobie drzewa cedrowego, wziął drzewa cyprysowego i dębowego - a upatrzył je sobie między drzewami w lesie - zasadził jesion, któremu ulewa zapewnia wzrost. 15 [To wszystko] służy człowiekowi na opał: część z nich bierze na ogrzewanie, część na rozpalenie ognia do pieczenia chleba, na koniec z reszty wykonuje boga, przed którym pada na twarz, tworzy rzeźbę, przed którą wybija pokłony. 16 Jedną połowę spala w ogniu i na rozżarzonych węglach piecze mięso; potem zajada pieczeń i nasyca się. Ponadto grzeje się i mówi: "Hej! Ale się zagrzałem i korzystam ze światła!" 17 Z tego zaś, co zostanie, czyni swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i pada na twarz, i modli się, mówiąc: "Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!" 18 [Tacy] nie mają świadomości ani zrozumienia, gdyż [mgłą] przesłonięte są ich oczy, tak iż nie widzą, i serca ich, tak iż nie rozumieją. 19 Taki się nie zastanawia; nie ma wiedzy ani zrozumienia, żeby sobie powiedzieć: "Jedną połowę spaliłem w ogniu, nawet chleb upiekłem na rozżarzonych węglach, i upiekłem mięso, które zajadam, a z reszty zrobię rzecz obrzydliwą. Będę oddawał pokłon kawałkowi drzewa". 20 Taki się karmi popiołem; zwiedzione serce wprowadziło go w błąd. On nie może ocalić swej duszy i powiedzieć: "Czyż nie jest fałszem to, co trzymam w ręku?"


>Mateusza 6:6 (BT) "Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."


>Tak się składa, że w Polsce niemal na każdym kroku można znaleźć osoby klękające oraz modlące się do wizerunków czy posągów, ludzi trzymających w rękach miniaturowe krzyże, różańce czy też szkaplerzyki. Wszystkie te dewocjonalia są nieodłącznymi atrybutami największej religii w kraju, czyli Kościoła Rzymsko-Katolickiego (KRK).Wielu zarzuca, że tego rodzaju postępowanie jest bałwochwalstwem!


co tu jeszcze tłumaczyć ?
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-21 20:40

>co tu jeszcze tłumaczyć ?


Nieprzypadkowo Biblia znalazła się w wykazie ksiąg zakazanych. Krk robił wszystko, aby ukryć prawdę. Dlaczego? Na to pytanie nietrudno odpowiedzieć.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2014-01-21 21:37
Jedyny wątek, w którym "gorąco" ;-)
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2014-01-22 21:22
I co? Ochłodzenie?

No to OFICJALNIE: JUŻ NIE WIERZĘ NIE MA ŻADNEGO BOGA!!! NIGDY NIE BYŁO (UFOLUDKÓW TEŻ - DO W-ZET)
Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-22 22:33

>I co? Ochłodzenie?


nie, nie ochłodzenie - żałoba po meczu
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-22 22:55
Pozostawiam to bez komentarza.
Zbaw nas ode złego
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-23 09:31
Armia zbawienia.:-))) Niemowlaki trzeba chronić od zarania. Potem dzieci niekoniecznie, vide Dominikana.
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-23 19:29
Republika Środkowoafrykańska: napad na misję polskich kapucynów

>Polscy kapucyni w Republice Środkowoafrykańskiej dzielą los ludności tego kraju, pogrążonego w wojnie domowej. Jak informuje krakowska prowincja tego zakonu, w ostatniej dobie dwie misje kapucynów w tym kraju zostały zaatakowane przez rebeliantów, żołnierzy z byłej koalicji o nazwie Seleka.


Nie przytaczałbym tej wiadomości, gdyby nie fakt, że kilka dni temu informowano, że biskup Wesołowski jest obywatelem Watykanu i jako taki nie będzie sądzony przez sądy świeckie. Zatem nasuwa się pytanie, dlaczego mówi się o polskich misjonarzach, skoro reprezentują tam interesy Watykanu?
Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-23 20:47
Wart prawie 2 mln zł budynek miał być sprzedany z 66-procentową bonifikatą - za ok. 400 tys. zł. W poczet preferencyjnej ceny za nieruchomość miały być naliczone nakłady na remont liceum. Uchwałę wycofano, gdy okazało się, że dużą część tych nakładów poniosło... miasto.
Argumentem za przekazaniem ziemi było to, że zanim na Warszewie wybudowano nową szkołę, lekcje odbywały się m.in. w salach parafialnych.
Ziemię wartą prawie milion zł parafia kupiła z bonifikatą - za 2,3 tys. zł.

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/56,34939,12532911,Co_i_za_ile_dalo_miasto_Kosciolowi_w_ciagu_ostatnich.html#TRrelSST
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-23 23:39
Jeszcze jadu, więcej...
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-24 10:37
A to już byś musiał wykładu ks. Oko wczoraj posłuchać. Normalnie kondensacja jadu w jadzie, choć w niektórych  punktach (mało tego było, ale było) niejaką rację mu przyznałam.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-24 12:00
Jeszcze, więcej...
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-24 15:14
To brzmi jakbyś o bisy wołał.:-) Znajdą się, cierpliwości, cierpliwości trochę.:-))))))
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywateli. (Strona 42) (1294567 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill