www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywateli. (Strona 32) (1291261 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-10-17 20:28
Kościół to setki milionów wiernych i wierzę że sobie poradzimy z tym kilka zer po przecinku marginesem seksualnym .Papież jest tą nadzieją na dobre zmiany w kościele i oby mu tylko sił i zdrowia starczzyło . Ważne by miał wokół siebie ludzi mu oddanych i podobnie myślących ... A że jest wielkiej wiary i ja również to musi się udać :-))) . Pozdrawiam :-).
Nadrzędny Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-17 15:57
Tak będzie, to doskonałe miejsce do ukrycia się dla takich.
Hi, hi Nostradamus coś tak "proroczył" o upadku kościoła.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-10-17 15:58
Nie mają odwagi Amalian...oglądałam dziś jak rzecznik kościoła się musiał wyginać za słowa abp-a. Wszyscy dziennikarze zgodnie orzekli potem, że było im go żal, bo taką ma rolę, żeby tłumaczyć z abp-a na polski, a z daleka widać, że się męczył w tej roli.
Za to w pierwszej części konferencji powiedziano, że w Indiach zebrano na kościół kupę kasy przy mniejszym udziale wiernych w tamtejszym kościele i ma to być dla nas pewnym pouczeniem. :-) Standard....
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-10-17 20:30
Uważam, że pewnie nie jest (tych co mają odwagę)aż tak wiele ale są ... :-)
Nadrzędny Autor Nachbar Dodany 2013-10-19 18:50

>Za to w pierwszej części konferencji powiedziano, że w Indiach zebrano na kościół kupę kasy przy mniejszym udziale wiernych w tamtejszym kościele i ma to być dla nas pewnym pouczeniem.


Skoro mowa o kasie, to kto jak kto, ale hierarchowie Krk wiedzą jak ją wyciągać od wiernych i na co przeznaczać. Ciekawe, czy papież Franciszek wie, jakim bogactwem otaczają się nasi biskupi i w jakich pałacach mieszkają.
Rezydencja biskupa za 31 mln euro

>O biskupie Limburga ostatnio głośno było w mediach za sprawą luksusowej rezydencji, którą wybudował sobie tuż przed miejscową katedrą.


>Początkowo koszty miały opiewać na 2,5 miliona euro, ale faktyczna kwota wyniosła dużo więcej. Siedziba biskupa Franz-Petera Tebartz-van Elsta kosztowała w sumie 31 milionów.

Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-19 21:13
http://kosciol.wiara.pl/doc/1735367.Powszechny-czyli
Nadrzędny Autor Nachbar Dodany 2013-10-20 14:08
Lidian, mam dwa proste pytania:
1. Ile mamy kościołów, które podają się za katolickie?
2. Który z nich jest tym właściwym?
Dla jasności podpowiadam, że nie wszystkie kościoły katolickie są zależne od Rzymu. Ten "rzymski" to zupełnie inna historia.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-20 14:22
http://info.wiara.pl/doc/1747519.Papiez-Bez-modlitwy-gubimy-sie-w-zyciu
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2013-10-20 20:59
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/jak-kaplan-uczy-ministrantow-milosci-gwalcac-ich/3bz9r

>Na zewnątrz prezentuje się jak wspaniały kapłan, tymczasem za drzwiami plebanii dzieją się rzeczy straszne. Na tym polega psychopatia księży, którzy krzywdzą młodych ministrantów. - Kapłan mówi, że ich nauczy miłości. A jak ich uczy miłości? Gwałcąc ich – mówi w mocnych słowach Marek Sułkowski, psycholog pomagający ofiarom pedofilii. To on poinformował kurię o problemie molestowania chłopców w Kościele. Sądził, że zostanie wysłuchany, a ksiądz będzie odsunięty od kontaktów z ministrantami. Mylił się.

Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-22 17:06
A ja tego nie rozumiem :-( Czyż nie jest to proste? Jest przestępstwo, są świadkowie, są więzienia, a tam inni dołożą do wyroku.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-22 17:21
Już to wiele razy mówiłam, ale powtórzę. KAŻDY zboczeniec powinien być ukarany bez względu na to jaką pozycję w społeczeństwie zajmuje.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-22 17:27
Tylko, że ja nie rozumie tego gadania. Objawień dorosłych osób, które były molestowane, wstąpiły w szeregi kleru potem wystąpiły, a teraz krzyczą. Gdzie rodzice?
W Polsce  wszystko stoi na głowie, bardziej niż kiedyś :-(
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-22 17:35
Myślę, że wiele bałaganu informacyjnego wprowadzają media, dlatego takie "pomieszanie z poplątaniem" wyszło.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-22 17:37
Media nie wiedzą jak ktoś sam się nie zgłosi. Chodzi mi też o to, czemu od razu nie jest zgłaszane do prokuratury czy na policję?
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-22 17:40
Od razu , to jest zgłaszane jak babinka wtrząchnie w sklepie batonika. :-)
Nadrzędny Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-22 17:41
Ho, hi, to fakt :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-28 14:43
Dziś Dzień św. Tadeusza Judy od spraw beznadziejnych.

http://pl.gloria.tv/?media=518234

Modlitwa w ciężkim strapieniu
(do św. Judy Tadeusza)

O święty Judo Tadeuszu, krewny Chrystusa Pana,
wielki Apostole i Męczenniku, sławny cnotami i cudami,
Ty jesteś potężnym Orędownikiem w przykrych położeniach i
sprawach rozpaczliwych.

Przychodzę do Ciebie z pokorą i ufnością
i z głębi duszy wzywam Twojej przed Bogiem
pomocy. O święty mój Patronie, któremu Bóg
dał przywilej ratowania w wypadkach, gdzie
już nie ma nadziei pomocy, spojrzyj na
mnie łaskawie.

Oto życie moje pełne cierpień i boleści;
dzień za dniem upływa w ucisku, a serce
moje wezbrało goryczą. Drogi mojego życia
gęstym pokryły się cierpieniem
i ledwie dzień mija bez troski i łez.
Umysł mój otoczony ciemnością; niepokój,
zniechęcenie i rozpacz nawet wdzierają się
do duszy tak, iż niemal zapominam o
Boskiej Opatrzności.

O święty mój Orędowniku, ty mnie nie możesz
opuścić w tym moim smutnym położeniu.
Nie odejdę od stóp Twoich, dopóki mnie nie
wysłuchasz. Pospiesz ku ratunkowi mojemu,
a wdzięczność moją okazywać Ci będę przez
całe życie, szerząc cześć Twoją.

Amen.

Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2013-10-28 19:11
Szok! Lekarze usunęli dziecko na zlecenie księdza!

>Trzech warszawskich lekarzy oskarżono o udział w usunięciu w 2010 r. ciąży u kobiety, która jako 14-latka miała zostać wykorzystana seksualnie przez księdza Jacka S., a później z nim się związała – dowiedział się portal tvp.info. W chwili aborcji ofiara byłego już duchownego miała 17 lat. Eks-ksiądz miał też zapłacić za zabieg 3 tys. zł. Dwaj lekarze przyznali się do zarzutów. Trzeci przekonuje, że nie miał pojęcia, że bierze udział w aborcji.


A nie wystarczyło się pomodlić ?
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2013-10-28 22:17
http://www.caritas.pl/dzialania-caritas

Jest i modlitwa i prawdziwe działania.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-29 12:20 Zmieniony 2013-10-29 12:27
Zgodnie z tytułem wątku zamieszczam link:
http://info.wiara.pl/doc/1758714.Wspomogli-misje-i-jest-szkola

Zapraszam do pisania o tym co nam się w kościele podoba: o wspaniałych duchownych, których spotkaliśmy na swojej drodze, o akcjach wspomagających potrzebujących, o wiernych, o modlitwie.................... bo kościół, to nie "samo zło" jak się nam teraz próbuje zasugerować w mediach. Kiedyś czytając ten wątek powiedziałam, że nie będę się w nim udzielała, ale dlaczego nie mam tego robić. Skoro ktoś wyszukuje tylko tego co złe, to my wierzący pokażmy też inną dobrą stronę.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-10-29 13:53
Lidko, nie wszyscy są jak papież i dobrze jest siebie zobaczyć z boku, w lustrze krytyki .Jak widzą nas inni? to pozwala nam pogadać ze sobą zastanowić się : Czzy krytyka jest słuszna? Jeżeli tak to zmieniać się ewolucyjnie, bo rewolucja może nas wszystkich zabić . Tak se myślę....Hej !!! . Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-10-29 14:06
Oczywiście , że nie wszyscy są kryształowi (czy w ogóle tacy są, to jest pytanie), zło należy zwalczać, ale nie można też mówić tylko i wyłącznie o tym co złe, bo jest i dobro. Bądźmy obiektywni. Ja w Kościele widzę więcej dobra niż zła. Jeszcze raz powiem, ze złem walczyć , ale tak by ta walka nie przesłoniła nam tego co w Kościele jest najważniejsze.  :-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-10-29 20:37

>ale tak by ta walka nie przesłoniła nam tego co w Kościele jest najważniejsze.  :-)<


Niech tak się stanie . Amen :-).
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2013-10-30 19:25

>Ja w Kościele widzę więcej dobra niż zła. Jeszcze raz powiem, ze złem walczyć , ale tak by ta walka nie przesłoniła nam tego co w Kościele jest najważniejsze.


Jak też tak kiedyś myślałem, ale było to dawno, dawno temu, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Później w miarę poznawania historii Krk przejrzałem na oczy i zacząłem samodzielnie myśleć. W pozycji klęczącej horyzont jest bardzo ograniczony, więc nie można zbyt wiele dostrzec i usłyszeć.
Na świecie od dawna mówiono o pedofilii w Krk, ale jakoś w polskim Krk na ten temat panowała głucha cisza. Pozornie nie było problemu, bo wszystko zamiatano pod dywan, aż brudów nazbierało się tyle, że wyszły na wierzch. W przenośni i dosłownie "wyszły na wierzch", a pedofilia w polskim Krk stała się "towarem eksportowym" za sprawą ks. Gila i abp. Wesołowskiego.
Świadek o abp. Józefie Wesołowskim: to był człowiek seksualnie chory
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-10-31 00:12
Jeżeli to jest prawdą to smutne...seksualnie chory i niezauważony doszedł do tak wysokiej godności ...Ale są dziesiątki, setki tysięcy, księży, sióstr i zakonników tych którym dulszczyzna jest obca . Wartość nie mierzą złotówkami a słowami i codziennym przykładnym życiem . Pewnie dlatego że to normalność są nieciekawi . Ja spotkałem wielu wspaniałych, ciepłych, serdecznych i otwartych na drugą osobę . Było ich wielu, ale były perełki ...zaangażowani w nauczaniu;Jakim być i jak żyć by móc sobie powiedzieć "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" ...Pewnie to normalność i niejeden z nas ich nie zauważa. ale też nie uogólnia...że wszyscy tacy są . A może to i dobrze, bo nie było by kogo nauczać ;-)) . Pozdrawiam :-).
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2013-10-31 11:29
Adaś, niedawno pisałeś, że nie wiesz czy miałbyś odwagę bronić swoich poglądów i ideałów a tu proszę - dałeś dowód na to, że tak można a nawet trzeba. I napisałeś mądry tekst. Widzisz i krytykujesz co jest złe w Kościele ale też pokazujesz pozytywne Jego strony.
Nie sztuką jest potępiać w czambuł i wyszukiwać negatywne strony bez względu jaki wybierzemy sobie obiekt krytyki. To graniczy z chorobliwą obsesją więc nie widzę sensu dyskutować z takimi postawami.
Tobie natomiast gratuluję szerszego spojrzenia a zdanie: ..... jak żyć by móc sobie powiedzieć "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" zapiszę sobie do "złotych myśli" i będę je pamiętał.
Tak trzymaj!
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-10-31 12:08 Zmieniony 2013-10-31 12:10

>"W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem"<


To zdanie św. Pawła - prawdopodobnie ...ja  tylko zapamiętałem i czasem przypominam  sobie ...pozdrawiam :-) .
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-10-31 15:11
Wyszukałem taką interpretację tych słów. Wklejam całość tak jak wyjdzie.

W obronie "dobrych zawodów"

Słowo Episkopatu Polski o wychowawczych wartościach sportuW dobrych zawodach wystąpiłem,bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem (2 Tm 4,7)Umiłowani Bracia i Siostry!"Dobre zawody", o których czytamy w Liście św. Pawła do Tymoteusza, to metafora ludzkiego życia. Każdy człowiek, tak jak sportowiec, zmaga się ze słabościami i ograniczeniami ciała, hartuje swoją psychikę, dążąc do mety i zwycięstwa. Podobnie jak sportowiec i zawodnik. Sportowiec dąży do zwycięstwa "tu i teraz". Człowiek natomiast zmierza do zwycięstwa w wieczności."Dobre zawody" - są także określeniem wielkich i szlachetnych idei współdziałania, więzi międzyludzkich, pokoju i tolerancji, z którymi od wieków jest i powinien być związany właśnie sport.Kościół przez całe nowożytne dzieje interesuje się sportem i promuje wartości, które z niego wyrastają. Uczestniczył w tworzeniu wiekopomnego dzieła, jakim była Komisja Edukacji Narodowej, która ćwiczeniom fizycznym nadała charakter programowego i celowego działania wychowawczego. Uczestniczył w narodzinach nowożytnych igrzysk olimpijskich poprzez dominikanina o. H. Didona, przyjaciela P. de Coubertina, który na posiedzeniu Międzynarodowego Kongresu Olimpijskiego w 1897 r. wygłosił przemówienie na temat licznych korzyści wynikających z uprawiania ćwiczeń fizycznych. Towarzyszy i dzisiaj, sportowcom w okresie bezpośrednio poprzedzającym Igrzyska XXVIII Olimpiady w Atenach. Mamy głęboką nadzieję, że czas zmagań sportowych na Olimpiadzie będzie czasem pokoju i bezpieczeństwa. Samo przesłanie olimpijskie służy przecież realizacji takich wartości jak przyjaźń, braterstwo, solidarność i pokojowe współistnienie narodów z zachowaniem ludzkiej godności. Episkopat Polski, dostrzega liczne wartości, a także zagrożenia sportu. Mając na względzie zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Atenach, a także fakt, że rok 2004 jest rokiem Edukacji poprzez sport, ogłoszonym przez Radę Europy, pragnie wypowiedzieć się na temat sportu i ukazać jego szanse, nadzieje i zagrożenia. Troska Kościoła o ludzi sportuSport jest fenomenem o charakterze globalnym i rozwija się niezwykle dynamicznie. Najważniejsze wydarzenia sportowe skupiają uwagę milionów sympatyków i kibiców na całym świecie. Ludzie sympatyzując ze swoimi sportowcami, niejednokrotnie przemierzają znaczne odległości, aby uczestniczyć w sportowych wydarzeniach.Coraz więcej osób czynnie uprawia sport, co wiąże się z pozytywnymi zmianami świadomości i modą na zdrowy styl życia. Przekonanie iż "w zdrowym ciele żyje zdrowy duch" coraz powszechniej zapada w świadomość współczesnych ludzi i jednocześnie przyczynia się do kształtowania postawy troski o nową jakość ludzkiego życia.Dlatego też Kościół nie może być obojętny wobec tak potężnego zjawiska obejmującego wielu ludzi. Bowiem to człowiek w całej niepowtarzalnej rzeczywistości bytu i działania, świadomości, woli, sumienia i “serca” jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez Tajemnicę Wcielenia i Odkupienia (Jan Paweł II, Encyklika Redemptor hominis 14). Chwalcie Boga w waszym cieleKościołowi są obce wszelkie próby deprecjonowania ciała. Ciało ludzkie stanowi niezwykłą wartość. Zostało człowiekowi dane i jednocześnie "zadane" do dbałości, troski i opieki. Jest ono okryte szatą wrodzonej godności, świętością i przeznaczone do zwycięstwa nad śmiercią. Dlatego Kościół także dziś powtarza za św. Pawłem z całą mocą: Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga? Chwalcie więc Boga w waszym ciele (1 Kor 6, 15; 19-20). Pozytywny stosunek do ciała wynika także stąd, że człowiek w całej pełni tajemnicy, która stała się jego udziałem w Chrystusie Jezusie, jest podmiotem nie tylko przez świadomość i samostanowienie, ale równocześnie przez swoje ciało. Nie wolno więc człowiekowi gardzić życiem ciała - czytamy w Konstytucji Gaudium et spes - lecz przeciwnie, powinien on uważać ciało swoje, jako przez Boga stworzone i mające być wskrzeszone w dniu ostatecznym, za dobre i godne szacunku ( Sobór Watykański II, Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes 14).O etyczny charakter sportuKościół opowiada się za sportem, który służy wszechstronnemu rozwojowi człowieka we wszystkich sferach i płaszczyznach, a przeciwstawia się takim jego formom, w których człowiek jest przedmiotem w służbie sportu. Opowiada się za takim sportem, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność, radość, uczy patriotyzmu, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami. Jest przeciwny takiemu sportowi, w którym występują zjawiska fałszu i oszustwa. Wyrażają się one także przez stosowanie środków dopingujących, oraz nadmierną komercjalizację, kiedy osoba sportowca jest traktowana jako towar podlegający rynkowym prawom kupna i sprzedaży. Przeciwstawia się sportowi, w którym naruszana jest godność osoby ludzkiej, gdzie sportowiec jest wykorzystywany jako narzędzie i środek do osiągnięcia innych celów, uznanych za wyższe. Przeciwstawia się wszelkim zjawiskom, które zagrażają fundamentalnym wartościom etycznym, określanym w sporcie mianem fair play. Bez nich ta dziedzina ludzkiej aktywności prowadzi do degradacji i upadku człowieka. Symbolem takiej degradacji może być rzymskie Koloseum, gdzie zawody gladiatorów sprowadzano do igrzysk śmierci, a szlachetne idee współzawodnictwa i rywalizacji do pogardy człowieka. Dlatego Kościół przypomina i zachęca animatorów sportu do czujności i dbałości o prawidłowy rozwój młodych ludzi, aby zdawali sobie sprawę, że obok sportu, który pomaga człowiekowi – jak mówił Jan Paweł II podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 – istnieje inny sport, który mu szkodzi; obok sportu, który uszlachetnia ciało, istnieje sport, który je poniża i zdradza; obok sportu, który służy wzniosłym ideałom, jest też sport, który zabiega wyłącznie o zysk; obok sportu, który jednoczy, jest też taki, który dzieli (Przemówienie do sportowców na stadionie olimpijskim w Rzymie, 29 października 2000 r.).Sport w dążeniu do nieprzemijającej nagrodyKościół opowiada się za sportem, który rozwija potencjał duchowy i fizyczny człowieka. Aktywność sportowa nie powinna jednak nigdy odwracać uwagi ludzi sportu od praktyk religijnych. Bowiem pierwszorzędnym celem człowieka nie powinno być tylko zdobycie “przemijającej korony”, ale przede wszystkim tej “nieprzemijającej” (1 Kor 9, 25). Chodzi o to, aby praktykowanie różnych form gry i zabawy nie powodowało zaniedbania wymiaru duchowego i sakralnego. Żeby w konsekwencji osiągnąć tę nagrodę, o której pisze św. Paweł w Liście do Koryntian: Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali (1 Kor 9, 24).Wychowanie poprzez sportKościół nie tylko zajmuje pozytywne stanowisko względem sportu, ale także, przez liczne grono duszpasterzy diecezjalnych i zakonnych, siostry zakonne i osoby świeckie, realizuje liczne zadania o charakterze sportowo-wychowawczym i sportowo-formacyjnym, w myśl apelu ks. S. Konarskiego o dokładanie wszelkich starań, kształcąc serce cnotami, ciało ćwiczeniami, umysł naukami. Kościół kieruje swą propozycję sportową do wszystkich ludzi, do młodych (dziewcząt i chłopców), a zwłaszcza pochodzących z rodzin biednych, niewydolnych wychowawczo, często już patologicznych, ale także do osób niepełnosprawnych. W sporcie widzi nadzieję na odnowę moralną młodych, w myśl przesłania św. Jana Bosko: Boisko martwe – diabeł żywy, boisko żywe – diabeł martwy. Szczególna rola w realizacji tych zadań przypada Salezjańskiej Organizacji Sportowej RP, Katolickiemu Stowarzyszeniu Sportowemu RP i Stowarzyszeniu “Parafiada”, ale także innym stowarzyszeniom sportowym, które prowadząc pracę sportowo-wychowawczą kierują się zasadami chrześcijańskiej antropologii i etyki. W tym względzie powinny one tworzyć wzorzec pozytywnych oddziaływań na młode pokolenie sportowców i opiekunów.Zachęta do prawidłowego rozwoju sportuZwracamy się zatem do wszystkich, którym leży na sercu dobro człowieka, o podjęcie wysiłku na rzecz rozwoju sportu we wszystkich jego rodzajach i odmianach, od sportu dzieci i młodzieży poprzez sport osób w średnim i starszym wieku i sport osób niepełnosprawnych tak fizycznie, jak i umysłowo. Zwracamy się także do władz ustawodawczych, administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, dziennikarzy, instytucji i szkół o większą dbałość w zakresie rozwoju sportu, o sumienne wychowanie młodych do czynnego uczestnictwa w sporcie i do dbałości o zdrowie.Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do kapłanów i zakonnic, do osób świeckich, a przede wszystkim do rodziców, nauczycieli i pracowników służby zdrowia, o podjęcie działań na rzecz poprawy kondycji fizycznej i zdrowotnej naszego społeczeństwa. Zwracamy się do kibiców sportowych, aby podczas widowisk, a szczególnie spotkań piłkarskich, nie dopuszczali się aktów przemocy i agresji. Żeby dobrego imienia swej drużyny nie bronili kamieniem czy nożem, ale swym zachowanie budowali sportowy humanizm i potwierdzali jego wychowawcze i etyczne walory.Zwracamy się wreszcie do samych sportowców, aby ich postępowanie na boisku było przepełnione szlachetnością, szacunkiem i miłością wszystkich uczestników rywalizacji sportowej. Żeby w ten sposób dostarczali dobrych moralnych wzorów dla licznych kibiców, a przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Tak postępujcie, aby sport był swoistą ascezą i mógł się stać drogą do doskonałości i świętości w myśl słów św. Pawła: W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem ( 2 Tm 4,7 ).Wszystkim sportowcom, trenerom, działaczom i kibicom z serca błogosławimy i życzymy "dobrych zawodów"!Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupizgromadzeni na 328. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu PolskiLicheń, 12 czerwca 2004 r.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-10-31 15:18

> Uczestniczył w tworzeniu wiekopomnego dzieła, jakim była Komisja Edukacji Narodowej, która ćwiczeniom fizycznym nadała charakter programowego i celowego działania wychowawczego.


Kiedyś uczestniczył, a teraz budynek w którym kiedyś działała Komisja zabrał Szkole Baletowej w Poznaniu i ma gdzieś, bo to jego, a nie wiernym dane było. Państwo konserwowało, odnowiło, to łakomy kąsek, a obok stoi zabytek kościelny i niszczeje, bo państwo da, pożałuje dóbr kultury narodowej.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-10-31 21:24
Rosjanie rewolucyjnie pozbyli się prawosławia i mają problem z teraźniejszością ;-) .Nasze państwo jak konserwowało , to pewnie wieprzowinę do puszki i na eksport ;-) . Dworki szlacheckie przekazane PGR-om czy domom dziecka popadały w ruinę i były odzwierciedleniem tamtejszej władzy . hej :-) . Pozdrawiam : Hej !:-).
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2013-10-31 15:28

> Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga? Chwalcie więc Boga w waszym ciele (1 Kor 6, 15; 19-20).


Święta prawda.:-)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-10-31 15:13 Zmieniony 2013-10-31 15:33

> Widzisz i krytykujesz co jest złe w Kościele ale też pokazujesz pozytywne Jego strony.


> Nie sztuką jest potępiać w czambuł i wyszukiwać negatywne strony bez względu jaki wybierzemy sobie
> obiekt krytyki. To graniczy z chorobliwą obsesją więc nie widzę sensu dyskutować z takimi postawami.


A z czym graniczy milczenie i oburzanie się na krytykę Kościoła, gdy widząc, że jest w nim coraz gorzej, się właśnie milczy? Przykłady tu opisywane to kropla w morzu tego, co jest. A wierni jakby po kaczce woda, ciągle mówią, że to atak na Kościół, zamiast wyplenić z tego organizmu chwasty. Dlaczego tak? Bo są zastraszeni piekłem  juz czasu kiedy Kościół Chrystusa został zastąpiony instytucją wymagającą posłuszeństwa i datków. Wszystko za kasę, modlitwa za kasę, sakramenty za kasę, msza za kasę, od państwa na każdym kroku kasa,a duchowość w nosie bo za darmo. Niektórzy wierni uważają, że jak ksiądz towarzyski i modlący się to już święty. A ci, którym się noga podwinęła jacy byli? Jakie kazania prawili? Na czole mieli napisane gej, hetero, pedofil? Wręcz przeciwnie wszyscy ich chwalili. I nie tylko  przez nich krytykuje się cały Kościół, tylko przez milczenie wszystkich pozostałych owieczek i reszty księży. Jeśli ktoś odważył się coś mówić, to jak Boniecki i Lemański został odsądzony od czci i wiary. Kiedy bp Pieronek mówił jeszcze do rzeczy, to go "rydzykwe stronnictwo" nazywało masonem i panem Pieronkiem, nie biskupem. Jednym słowem....gdzie są ci wszyscy prawdziwi duchowni, dlaczego milczą ? Tolerują, czy sa tacy sami? Takie pytanie, wybaczcie, samo powstaje w tych okolicznościach.
Bardzo mnie buduje obraz człowieka wierzącego i podziwiałam dziś Lidian, za to co tu napisała dla przeciwwagi krytyki.
Tylko jakoś tu nikt samej wiary nie krytykuje, tylko podaje fakty całkiem przeciwne wierze. Może właśnie dlatego, aby było je lepiej widać. No i mnożą się ostatnio, niestety.
Wiara wiarą, a nierozliczone wpływy do kasy Caritasu, Lidian, to już nie jest wiara.  WOŚP rozlicza się na 80 stronach, a Caritas w kilku linijkach. Modlić się za kasę każdy może, bo coś muszą robić. Na hasło modlitwa wierni sypią kasę, zamiast sypać dobre słowo i modlitwę wzajemną.:-)

Franciszek pałac biskupi przerobi na przytułek. U nas Kościół zabiera szkoły dzieciom, likwiduje szpitale, bo to JEGO budynki. Więc naprawdę, co to ma w całokształcie z WIARĄ WSPÓLNEGO?  Nie można tego krytykować, bo niby co?
I na koniec...wiem, naprawdę wiem, zdarzają się jeszcze duchowe perełki, diamenty i brylanty duchowe...ale ile ich, tego nie wie nikt.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-10-31 21:04
/Jak mam wybierać między rewolucją a ewolucją to wybieram  to drugie . Zmiany w kościele muszą być i trzeba je robić, ale ...Ojciec Paweł Gużyński odpowiedział, że czas do przyjazdu papieża powinien wystarczyć na wymianę - hierarchii kościelnej : limuzyn na samochody :-) . W tym i nie tylko w tym wypadku przykład idzie z góry :-) . Pozdrawiam :-) . Co tu dzisiaj takie pustki??? Obawiacie się że podsłuchują ??? ;-))) . Kli8kamy morsem.  Aaaaa  hasło ;-)) . Może' najlepsze kasztany rosną ' odzew ale nie w Polsce ;-) .
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2013-10-31 21:25
Przysłowia są mądrością narodów. Chyba nikt temu nie zaprzeczy. Jest takie przysłowie "łyżka dziegciu beczkę miodu popsuje", które najlepiej określa dzisiejszy stan Krk. Nie ważne jaki procent księży ma skłonności pedofilskie. Ważne, że ten problem nie powstał ot tak nagle i niespodziewanie, ale był znany od dawna. Nawet od stuleci. Skrywano go na wszystkie sposoby, a nawet wydano instrukcję, jak ten fakt ukrywać. Na własne życzenie za sprawą ukrywania pedofilii Krk stał się nie tylko obiektem krytyki, ale stracił swój autorytet. Coraz więcej wiernych odwraca się od Krk. Ten trend nadal będzie się utrzymywał.  Nie każdy chce się utożsamiać z instytucją pełną hipokryzji, bowiem nie można prawić morałów, skoro jest się zdemoralizowanym. 
Biskup Samantha, orgie z chłopcami i przygody w saunie. Dolce vita księży-gejów w Watykanie
Wobec tych wszystkich bezeceństw mówienie, że są jeszcze księża porządni, zakrawa na jakąś kpinę ze zdrowego rozsądku, bo każdy uczciwy człowiek już dawno porzuciłby  to zepsute towarzystwo.

> Wiara wiarą, a nierozliczone wpływy do kasy Caritasu, Lidian, to już nie jest wiara.  WOŚP rozlicza się na 80 stronach, a Caritas w kilku linijkach. Modlić się za kasę każdy może, bo coś muszą robić. Na hasło modlitwa wierni sypią kasę, zamiast sypać dobre słowo i modlitwę wzajemną.:-)


Na temat Caritasu aż nie chce się pisać. To instytucja nastawiona na robienie kasy i wody z mózgów tym, co na jej konta wpłacają.  Opinia publiczna nigdy nie jest informowana ile pieniędzy zostaje zebrane i jak jest rozdysponowane. To powinno być jawne i potwierdzane dowodami i przez instytucje niezależne np. wyciągiem z konta bankowego oraz inne organizacje pomocowe na zasadzie wzajemnej kontroli.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-10-31 21:45
Przysłowia są mądrością i znajmy proporcje: beczka to kościół a łyżka to dewianci w sutannach . Psują obraz kościoła i trzeba im pomóc w ośrodkach do tego przeznaczonych . Amen :-).
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-11-01 00:18
Czy pisałem wam, że lubiłem chodzić z bratem na grzyby, ale miałem wyjątkowy talent w ich niezauważaniu . Ja nawet w pieczarkarni grzyba nie zauważam. Pewnie dlatego żona rzekła 'Porywam cię do krainy grzybków ...których nie nadepniesz czy najedziesz;))) .' i porwała ...do krainy prawdziwków ;-))) https://plus.google.com/u/0/photos/109661737893725054646/albums/5941061115381981057?hl=pl&authkey=CJ_v3rmbyJTtJw Pozdrawiam :-) .
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2013-11-01 10:59

>Przysłowia są mądrością i znajmy proporcje: beczka to kościół a łyżka to dewianci w sutannach . Psują obraz kościoła i trzeba im pomóc w ośrodkach do tego przeznaczonych . Amen :-).


W tym przypadku proporcja nie ma żadnego znaczenia, ponieważ ta jedna, jedyna łyżka czyni całość niejadalną. I takie przesłanie wynika z tego przysłowia. Krk od zawsze był siedliskiem wszelkiego zła. Świadczy o tym historia Krk i papiestwa, tylko trzeba chcieć ją poznać. Nawet historia Polski pełna jest przykładów na szkodliwą działalność Krk. 
Można również sięgnąć po książkę opisującą moralność papieży. Problem w tym, że parafianie nie sięgną po te lektury.
Książka demaskująca grzechy papieży
Uczyć głupiego - to kleić skorupy
lub budzić śpiącego z głębokiego snu.
Nauczać głupiego - to jakby nauczać drzemiącego,
który jeszcze w końcu zapyta: "A o co chodzi?"
(Syr. 22,9 - 10)
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-11-01 20:36
Nachbar ten dziegci ma ci przypominać, że jest jeszcze inny smak i nie tak słodki jak miód . .Zaraz niejadalną ...po prostu zmienia smak .Co to za historia Harry Pottera ?? Gdyby nie kościół pewnie byśmy teraz pisali ;cyrylicą lub gotykiem . O ile sobie przypominam to inaczej myslący mieli w Polsce, kraju katolickim schronienie(przed fundamentalizmem zachodniego kościoła katolickiego ) i możliwość kontynuowania swojej wiary w Polsce .. Jakobini , Bracia Polscy -  poczytaj i chłopie ;-))) . Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-11-02 08:11
NAchbar, a skąd czerpiesz wiedzę o tym co czytają parafianie czyli m.i. co ja czytam? Zapiekłeś się tak w swojej nienawiści do KK, że straciłeś w tej sprawie rozsądek i trzeźwe spojrzenie. Dyskusja z Tobą w tym temacie staje się bezsensowna, bo Ty i tak "wiesz lepiej".
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2013-11-02 12:16 Zmieniony 2013-11-02 12:20

>NAchbar, a skąd czerpiesz wiedzę o tym co czytają parafianie czyli m.i. co ja czytam? Zapiekłeś się tak w swojej nienawiści do KK, że straciłeś w tej sprawie rozsądek i trzeźwe spojrzenie. Dyskusja z Tobą w tym temacie staje się bezsensowna, bo Ty i tak "wiesz lepiej".


Skąd wiem, że nie czytają??? Przecież to proste, bo gdyby czytali, to każdy rozumny i uczciwy człowiek potępił by wszystkie złe uczynki, jakich dopuścił i dopuszcza się nadal Krk. A tak jednak nie jest, o czym świadczą obrończe mowy wiernych.
Jeżeli zarzucasz mi, że zatraciłem rozsądek i trzeźwe spojrzenie, to jak mam nazwać brak obiektywizmu z Twojej strony?
Widocznie mroczna historia Krk nie robi na Tobie wrażenia. A może nie wierzysz, że niewolnictwo, inkwizycja, religijne wojny, miliony ofiar, hamowanie postępu i nauki to zasługa Krk?
Szkoda, że urodziłaś się w XX wieku, a nie wówczas, gdy Ziemia była płaska, bo być na własnej skórze doświadczyła byś tego "wszelkiego dobra", jakie "zafundował" Krk.
Zresztą nie trzeba wracać do przeszłości Krk, bo i teraźniejszość dostarcza nam mnóstwo dowodów. Oczywiście masz prawo nie wierzyć doniesieniom medialnym lub wierzyć wybiórczo według schematu myślowego właściwego dla Twojego środowiska. Nie dostrzeżesz więc wielu rzeczy, które z szerszej perspektywy wyglądają zupełnie inaczej.
Weźmy np. ostatnio tak częste informacje, że w jakimś mieście remontują kościół, a ponieważ nie wystarczają środki zebrane przez parafian, władze miejscowości podejmują uchwałę o dofinansowaniu ze środków publicznych.
Wieść o dofinansowaniu z publicznych pieniędzy zapewne ucieszy parafian, a co powiedzą ci, którzy potrzebują pieniędzy bardziej, bo np. na remont mieszkania komunalnego? To tylko przykład, ale po 1989 roku jest niezaprzeczalnym faktem, że znikło budownictwo komunalne, a rozwinęło się sakralne. Krk czerpie pełnymi garściami ze środków unijnych, z budżetów centralnego i lokalnych, obdarowany jest za 1% ceny majątkiem nieruchomym, pomnażając swoje bogactwo kosztem wszystkich obywateli. Jednocześnie stale powiększa się obszar biedy, bo państwo nie ma środków na podstawowe potrzeby społeczeństwa.
O innych negatywnych skutkach działalności Krk już nie wspomnę.
A tak na marginesie pewna ciekawostka:
Pismo Święte jakiego nie znacie.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-11-02 16:54
Tak wyżej napisałam.

>


Dyskusja z Tobą w tym temacie staje się bezsensowna, bo Ty i tak "wiesz lepiej".
<
I nic więcej nie muszę dodać.
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2013-11-02 19:43

>Dyskusja z Tobą w tym temacie staje się bezsensowna, bo Ty i tak "wiesz lepiej".


Zarzucasz mi, że "wiem lepiej", to dlaczego nie przedstawisz historycznych faktów, które zaprzeczą, że wszystko co napisałem nie miało miejsca?
Masz prawo bronić instytucji Krk, bo tak nakazuje Ci sumienie. To Twój wybór, po której stronie staniesz - prawdy lub fałszu, sprawcy czy ofiary. Chociaż w tym drugim przypadku, jak ze słów hierarchów kościelnych wynika, ofiarą są księża molestowani przez dzieci, a Krk spotyka niezawiniony atak.
Poczytaj więc jak pokrętnie tłumaczą się hierarchowie i robią "wodę z mózgów" wiernych. Powołują się na tajemnicę spowiedzi, aby w ten sposób ochronić zboczonych księży i aby uniknęli kary.
Bp Antoni Dydycz: Kościół nie ukrywa grzechów duchownych

>- Duchowny zawsze będzie pod tym kątem widziany, a gdyby na kogoś złożył donos, to trudno mu będzie się wytłumaczyć, czy ten ktoś był u niego u spowiedzi, czy też nie. To może podważać zaufanie do sakramentu. I dlatego nie można naciskać na duchownych, aby byli współpracownikami świeckich instytucji. Państwowe organa mają tysiące osób właściwie przygotowanych i przeróżne sposoby, aby jak najszybciej docierać do źródeł zła, nie musi się do tego mieszać kapłanów - podkreślił biskup.
>Bp Dydycz nawiązał także do niedawnych słów na temat pedofilii w Kościele abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. - Kościół spotykając się złem zawsze ratuje człowieka. I dlatego szuka źródeł zła, aby na przyszłość postawić tamę grzechowi. Z takiego to myślenia, ale i z miłości płynęły słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o potrzebie usuwania przyczyn, także w odniesieniu do pedofilii - napisał biskup drohiczyński.


Obejrzyj również film o polityce Watykanu w ukrywaniu pedofilii.
Milczenie kościoła -Oblicze prawdy
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2013-11-02 20:10
Wyszukujesz kontrowersyjne czy wręcz idiotyczne wypowiedzi pojedynczych księży, a oni nie są całym Kościołem i nie mają prawa wypowiadać się w imieniu całego Kościoła. Dlaczego nie cytujesz tutaj mądrych wypowiedzi  mądrych księży? Zacietrzewiłeś się w nienawiści i tyle. Z tego właśnie powodu nie lubię w tym temacie z Tobą dyskutować. Kończę i jak zwykle zapraszam do innych tematów, bo tam "rozmowa" lepiej nam wychodzi. :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-11-02 23:10
http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=49784&s=opoka
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2013-11-03 01:07
Lidio,
już od dawna nie dyskutuję z osobami ogarniętymi nienawiścią i nie chodzi tu tylko o Kościół Katolicki i nie ma sensu rozwijać tematu bo każde słowo będzie "przetłumaczone" na jego modłę.
Kiedyś zastanawiałem się czy Nachbar rzeczywiście tak myśli czy tylko prowokuje nas, osoby wierzące, do ..... no właśnie - do czego? Do dyskusji raczej nie bo on uważa, że tylko on ma patent na prawdę, epatuje swoją wiedzą i oczytaniem i trafia w próżnię (no może z małym wyjątkiem).
Niewątpliwie jest on inteligentny i oczytany. Dyskusje w innych wątkach są rzeczowe i na poziomie a wystarczy hasło "KrK" i budzą się w nim najniższe instynkty. Ale nie jestem lekarzem i nie jestem w stanie mu pomóc bo jest to z pewnoscią choroba tylko w tej kwestii musiałby wypowiedzieć się własciwy specjalista.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-11-03 09:53

> Ale nie jestem lekarzem i nie jestem w stanie mu pomóc bo jest to z pewnoscią choroba tylko w tej kwestii
> musiałby wypowiedzieć się własciwy specjalista.


Jako może właśnie mały wyjątek, uważam, że zapatrzonym bezkrytycznie w Instytucję trzeba pokazywać prawdę.
Tez nie jestem lekarzem w tej materii, ale może przytoczę właściwego specjalistę od diagnozy w sprawie KK.
Oto jak widzi Kościoł Papież Franciszek:

"Podczas narad kardynałów w marcu w Watykanie, po abdykacji Benedykta XVI i przed konklawe, kardynał Jorge Mario Bergoglio mówił, że "Kościół jest chory i musi się sam leczyć".

w czasie tzw. kongregacji kardynałów w dniach wakatu w Stolicy Apostolskiej metropolita Buenos Aires mówił: "Odnoszę wrażenie, że Jezus został zamknięty w Kościele i że puka do drzwi, bo chce wyjść, bo chce odejść".


http://wiadomosci.onet.pl/religia/arcybiskup-lyonu-przed-konklawe-bergoglio-mowil-ze-kosciol-jest-chory/l2lzr
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2013-11-03 10:30
Zastanawia mnie fakt, że ludzi broniących nie księdza i jego niegodnych postępków , a wiary i całościowo KK uważa się za zaślepionych, patrzących bezkrytycznie. Czy to, że jestem osobą wierzącą oznacza , że jestem "ślepa"? Choć nie doszukuję się w każdym zła, to potrafię je odróżnić od dobra. Czy mam tak postępować jak rządne sensacji media i opisywać każdy zły czyn na forum? Czy to, że nie piszę elaboratów zamiast postów dotyczących religii oznacza , że nie jestem oczytana, że nie mam wiedzy historycznej czy religijnej?
Wuzetko czytałam te słowa Papieża. Staram się słuchać tego co mówi. To mądry człowiek. :-)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2013-11-03 14:30
Lidian, a czy ja najeżdżam na wiarę, czy tylko na hipokryzję? Owszem potępia się przestępców, ale nie wyda się ich prokuratorowi, bo Kościół nie donosi.Śmiechu warte.  Skrzywdzeni jak chcą, to mogą, ale przecież z niektórych wypowiedzi wynika, że to oni sami są winni, o zgrozo. Czasy są winne, obyczaje są winne, ale nie Kościół, który być może stanowił dobrą przechowalnię i przyczółek dla takich. Jak się robił swąd, to do innej parafii i zero czyszczenia szeregów.
Do tego dodajmy homoseksualistów, do tego hetero łamiących celibat, podczas, gdy innym takie związki za grzech się uważa. A gdyby te statystyki dodać do siebie, to, co mamy? A do tego pazernych na kasę? Ile zostanie sprawiedliwych??? Pewnie są, na pewno są, ale na razie nic nie mają do powiedzenia.
Przeor Gużyński potępił publicznie i odważnie bpa Dydycza.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/bp-dydycz-o-donosicielstwie-ws-pedofilii-to-slowa-na-krawedzi-przyzwoitosci,368335.html

Znowu atak na Kościół, powiedzą wierni??? :-)
Adresat i jemu podobni tak to w nosie mają.
A po czyjej stronie staną wierni?
Na Krakowskim Przedmieściu tacy byli aktywni, tacy głośni, jedyni sprawiedliwi na świecie, a teraz, gdzie są, gdy trzeba porządek moralny razem z Franciszkiem zrobić? Może nie ma ich kto teraz organizować....?  Ciekawe, nie?
Wierzę we Franciszka, ale jeśli po watykańskim śledztwie nie wyda bpa Wesołowskiego jurysdykcji świeckiej, zawiodę się. Powinni zdjąć z takiego człowieka  święcenia publicznie i publicznie wyrzucić na zbity....  za bramę.

Marzy mi się Kościół duchowy i prawy...bo dawno temu, że taki jest i w taki wierzyłam.Myślałam, że błędy historyczne,  wojny itp, to przeszłość, że są inne czasy, światlejsze i mądrzejsze duchowo.
Tymczasem mamy czasy podziałów...których nikt nie ma ochoty zasypywać. Krytykę i niezaprzeczalne fakty interpretuje się jako atak i nienawiść??? Daleko tak nie zajdziemy i jako ludzie, i jako naród...
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2013-11-03 16:18
Trzeba by jeszcze wyjaśnić co rozumiemy pod pojęciem kościół. Widzę, że większość wypowiadających się krytycznie (nie chodzi tylko o forum) mówiąc kościół ma na myśli przeważnie hierarchów kościelnych, a tymczasem Kościół to również lud Boży. Na czele Kościoła jest Jezus Chrystus. Dlatego moi drodzy stawiając zarzuty poszczególnym ludziom należącym do Kościoła, nie mówcie, że to Kościół jest winny. Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale za własne grzechy odpowiadamy sami, a nie z sąsiadem z ławki kościelnej. Tak samo księża są grzesznymi ludźmi , ale za ich winy nie odpowiada osoba przychodząca na mszę.
Każdy zły czy wręcz obrzydliwy niezgodny z prawem  czyn powinien być ukarany, obojętne czy popełni go osoba świecka czy zakonna. Moim zdaniem osoby , które ukrywają np. pedofila są równie winne jak on.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2013-11-03 20:55

>Marzy mi się Kościół duchowy i prawy...bo dawno temu, że taki jest i w taki wierzyłam.Myślałam, że błędy historyczne,  wojny itp, to przeszłość, że są inne czasy, światlejsze i mądrzejsze duchowo.<


Kościół to wierni i jest ich wielu ...Jesteśmy różni i potrafimy się różnić i uczymy się pokojowo słuchać i różnić . Nie w wierze, ale w ocenie teraźniejszości, może i nie tylko, ale uczymy się... Z jakim skutkiem? Na skutki teraźniejszych zmian trzeba będzie poczekać, ale wierzę że będą to zmiany dające nam wszystkim:wierzącym i nie nadzieję na jeszcze lepsze dni . Wierzę :-)

>Tymczasem mamy czasy podziałów...których nikt nie ma ochoty zasypywać. Krytykę i niezaprzeczalne fakty interpretuje się jako atak i nienawiść??? Daleko tak nie zajdziemy i jako ludzie, i jako naród... <


wierzę, że nie tylko my się uczymy... Pozdrawiam :-) .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywateli. (Strona 32) (1291261 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill