www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Ogólnopolska kampania społeczna ANTYBUDYNEK. (Strona 4) (353273 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 11 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-20 18:17
Niestety czapka już kiedyś mi to zaproponowałeś. Zgodziłam sie a pod moją nieobecność wyszło że jestem beee. Robie unik i nie odpowiadam na twoja propozycję. Czyli nie zaprzeczam ale i nie potwierdzam. Dzięki za szczerość.
Nadrzędny - Autor czapka5 Dodany 2009-07-20 18:41
Więc, proszę Cię o jeszcze jedną szansę... Jest takie powiedzonko: Do trzech razy sztuka...
Nadrzędny Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-21 00:38
DO CZAPKA5.
NORBI, DAJ SIE SPOKUJ Z ELLA, NIE WARTA TWOJEJ PRZYJAZNI. NIE WIDZISZ, ZE SIE Z CIEBIE TU NABIJAJA, WIEM ZE POWINNA SIE WSTYDZIC TAKIEJ POSTAWY, NIE ROZUMIE SPRAW NIESPRAWNYCH.
Nadrzędny - Autor wilkolak Dodany 2009-07-20 20:03
CZAPKA CZTERY DLUGOSCI W BOK OD DZIEWCZYN Z FORUM !!!
Nadrzędny Autor eliska Dodany 2009-07-20 20:16
Jest jeszcze takie powiedzonko:nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki..........
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-21 00:31
DO WILKOLAKA.
NAJPIERW BYLES SZCZERBATY, POTEM ZEMBATY, A TERAZ JESTES WILKOLAK, WIEC SZCZERBATY ZEMBATY WILKOLAKU, CHOC PISZESZ TYMI SAMYMI LITERAMI, TO ROZNIMY SIE TRESCIA. JA PISZE ZAWSZE DO RZECZY I NA TEMAT A TY SZCZERBATY ZEMBATY WILKOLAKU A TY JAK I CALA TA BANDA, TO JEST ELLA, ELISKA, MALTABAR, SIWEK  I TY. NIE WSTYD WAM TAK PRZEGINAC, USILNIE SCHODZIC Z TAK WAZNEGO TEMATU, JAK "ANTYBUDYNEK". CZAPKA5 MOIM ZDANIEM ZASLUGUJE NA NAGRODE  NOBLA ZA TO ZE JEST TAKI UPARTY, I DAZY DO TEGO ABY WRESCIE WAS NAKLONIC DO NORMALNEJ, DYSKUSJI NA TEN TEMAT. BO JA WIEM, ZE KAZDY Z WAS MA MNIEJSZE LUB WIEKSZE TRUDNOSCI W PORUSZANIU SIE. WIEM, BO SAM JESTEM NIESPRAWNY, I WIERZE ZE JAK BEDZIEMY SOLIDARNIE SIE WSPIERAC TO MOZEMY DUZO WIECEJ OSIAGNAC. A WYSMIEWANIE SIE I WZAJEMNE DOCINANIE SIE PROWADZI ZAWSZE DO NIEZGODY, WIEC PRZEMYSL TO WILKOLAKU A ZACZNIJ LOGICZNIE MYSLEC. TO JEST DOBRA RADA. JAK POZYTYWNIE TO PRZEANALIZUJESZ, PRZEMYSLISZ, TO NAPEWNO ZMIENISZ ZDANIE CO DO AKCJI ANTYBUDYNKU.
Nadrzędny - Autor wilkolak Dodany 2009-07-21 09:00
WLASNIE O TYM PISZE ZE CZAPKA CHCE STOLKA LUB NAGRODY A NIE DOBRA INNYCH ON
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-21 09:26
DO WILKOLAKA.
WILKOLAKU, CZY DO CIEBIE NIE DOCHODZA ZADNE ARGUMENTY, CZY TY  ZAWSZE MASZ TAKIE PRZYSLOWIOWE KLAPY NA OCZACH JAK KONIE POCIAGOWE? TERAZ JA CIE ZAPYTAM O TO: CZY MOGLBYS MAM WSZYSTKIM POKAZAC, DAC NAM TU NA FORUM LINKA DO CHOC NAJMNIEJSZEJ WZMIANKI O TYM, GDZIE CZAPKA5, LUB JAK KTO WOLI 62NORBI PISZE O JAKIES NAGRODZIE LUB STANOWISKU? PRZY TAKICH STWIERDZENIACH TRZEBA TO UMIEC UDOWODNIC, A JAK TO UDOWODNISZ TO PRZYLACZE SIE DO WAS.
Nadrzędny - Autor wilkolak Dodany 2009-07-21 09:30
A PO CO TO ROBICIE
JEZELI NIE DLA STOLKA TO DLA POPULARNOSCI
Nadrzędny - Autor eliska Dodany 2009-07-21 09:42
buziaczek licz się ze słowami,nie należymy do żadnej bandy,najpierw zastanów się co piszesz a potem pisz
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2009-07-21 09:46
A najlepiej nie pisz
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-21 10:31
DO WILKOLAKA.
A CO JA MAM ROBIC, PRZYGLADAC SIE TEMU NIEROBSTWU URZEDASOW, JA CHCE ABY WSZYSCY NIESPRAWNI BEZ WYJATKU, CZY ZE WSI LUB Z MIASTA MIELI MOZLIWOSC SWOBODNEGO PORUSZANIA SIE I DLATEGO JESTEM ZA KAZDA AKCJA KTORA DEKLARUJE POMOC NAM NIESPRAWNYM A NAGRODA ZA TO NIE JEST ZADNA MATERIALNA, FINANSOWA NAGRODA, ANI STANOWISKO, TYLKO WLASNIE UMOZLIWIENIE NAM SWOBODY W PORUSZANIU SIE. ALE NIE CHODZI O JAKIES LAURY, A TU CHCEMY PROWADZIC RZECZOWA DYSKUSJE I PRZEKONYWAC DO SLUSZNOSCI AKCJI ANTYBUDYNEK.

DO ELISKA.
MOZLIWE, ZE NIE JESTESCIE BANDA, ALE ZACHOWUJECIE SIE JAK BANDA ROZKAPRYSIONYCH DZIECIAKOW. JEST TAK, JAK NAPISAL PODOBNIE CZAPKA5.

DO MALTABAR.
CO TY TAK KAZDEMU ZABRANIASZ PISANIA NA TYM FORUM? MASZ TO FORUM WYKUPIONE DLA SIEBIE? JAK CIEBIE NIE INTERESUJE TEN TEMAT TO NIE MUSISZ DYSKUTOWAC, DO CIEBIE NALEZY WYBOR.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-07-21 10:39
ja ci nc nie zabraniam,czytasz ze zrozumieniem ,czy masz z tym problem??
Nadrzędny Autor eliska Dodany 2009-07-21 14:12
chyba ma problemy bo jak zauważyłaś nikt mu nie broni pisać a czepia się jak nie powiem co......
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-23 01:24
DO MALTABAR.
JAK TO, NIE ZABRANIASZ, A TO CO?

>A najlepiej nie pisz>


JA NIE MAM PROBLEMU Z CZYTANIEM.
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-07-23 11:57
TO NIE ZAKAZ TYLKO RADA
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2009-07-21 14:14
Buziaczek ode mnie,to 3 kroki w bok.Antybudynek-to coś przeciwnego do budynku-chyba,to budynek odwrócony dachem w dół.
Nadrzędny - Autor czapka5 Dodany 2009-07-21 20:51 Zmieniony 2009-07-21 21:38
Siwek...
Może dla Ciebie, przydałby Ci się taki do góry nogami odwrócony dom... Zobaczymy jakbyś się w nim poradził na wózku i bez protez... 
Poczytajcie sobie to Niepełnosprawnik po Warszawie
Nadrzędny - Autor wilkolak Dodany 2009-07-21 21:56
O ! CZOPKA ! TO TY JESZCZE ZYJESZ ? DAWNO CIE NIE BYLO I BYLO TAK FAJNIE :-)
Nadrzędny - Autor czapka5 Dodany 2009-07-21 22:40 Zmieniony 2009-07-21 23:32
WILKOLAK...
Tak, żyję, a bo co??? Co sugerujesz piszą takie bzdety:

>O ! CZOPKA ! TO TY JESZCZE ZYJESZ ? DAWNO CIE NIE BYLO I BYLO TAK FAJNIE :-)>

Nadrzędny - Autor czapka5 Dodany 2009-07-21 23:08
Ile czasu jeszcze musi upłynąć aby rząd i parlament wzięli się do porządnej pracy, ponieważ jak do tej pory "ON" są siłą spychani na margines społeczny.... Nie widzę żadnej poprawy w tej dziedzinie, ponieważ jesteśmy zastraszani, wyśmiewani i ignorowani... To widać na każdym kroku... Widać to po sposobie traktowania nas, że zawsze wszystko o nas wiedzą lepiej niż my sami, wiedzą że sami nie zdołamy wiele rzeczy zrobić, wiedzą wszystko np. że nie możemy w dużej części udać się tam gdzie chcemy a tylko tam gdzie nam pozwolą, dając nam do zrozumienia że to dla naszego dobra... Jak również dla naszego dobra nie możemy uczyć się, studiować i pracować tam gdzie chcielibyśmy, dla naszego dobra nie wolno nam pójść do restauracji, do Pubu normalnie napić się piwa, pogadać.... Bo co ludzie powiedzieliby, że nas widziano w Pubie... Dla jego dobra damy mu 500 zł renty i niech sobie żyje... Renty, za którą nie sposób samodzielnie wyżyć. Czyżby to nazwać rentą a może raczej jałmużną taką jak żebrakowi się daje??? Czyżby to było dla naszego dobra??? Czyżby nasze "dobro" polegało na biedzie i skrajnym ubóstwie??? Czyżby dla naszego dobra nas nie chciano uczyć, zatrudniać??? Czyżby dla naszego dobra nie jest nam dane żyć "NORMALNIE" jak ludzie z cywilizowani??? Musimy "IM" powiedzieć... "NIE"!!! Miarka się przebrała!!! Chcemy żyć normalnie jak LUDZIE a nie jak zwierzęta!!! Jak długo jeszcze mamy czekać??? Następne 20 lub 40 lat??? Nie o to walczyliśmy, nasi rodzice, dziadkowie, nie o taką Polskę walczyliśmy, aby sprawy najsłabszych były odkładane na "PÓŹNIEJ" albo "NA NASZE NIEDOCZEKANIE"!!!
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-07-22 05:22
Jak zamierzasz powiedziec to"NIE" będziesz  pisał maile ,którenikogo nie wzruszą,zabarykadujesz sie w kancelarii prezydenta czy premiera zablokujesz jakąś główna ulice, mieliśmy okazję wczoraj zobaczyć jak to wygląda i co dało.ani się do tego nie nadajemy fizycznie, ani  nikt się nami nie przejmie bardziej niż zdrowymi fizycznie kupcami broniącymi swoich praw do pracy do godnego chleba a ty myślisz ,ze kogoś wzruszy ,że nie mozesz się napić piwa w pubie? Trzeba być realistą
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2009-07-22 12:56 Zmieniony 2009-07-22 12:59
Czapka,wózka nigdy nie miąłem i nie mam,a protezy zakładam jak idę do sklepu po chleb.Do knajpy na piwo i bilarda chodzę i nikt mi nie zabroni,gramy również w karty,szachy i warcaby.

Czemu Polska jest tak biedna,czemu suchy chleb wd......y,czarną kawą popijam.
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-07-22 20:13 Zmieniony 2009-07-22 20:26
TO CO SIE NAZYWA SPRZEDAZA ZAKLADOW PRACY TAKICH JAK STOCZNIE I TYM PODOBNE TO NIE JEST SPRZEDAZ TYLKO ODDAWANIE KOMUNISTYCZNYCH DLUGOW
PRZYSZEDL CZAS ROZLICZENIA I ODDAJE SIE ZAKLADY PRACY ZA POL CENY A ROBOLOM SIE WMAWIA ZE SA NIERENTOWNE I NALEZY JE ZAMKNAC
TO SAMO BYLO Z WYJSCIEM SOWIETOW Z POLSKI
MINOL OKRES JAKI DANO ROSJANOM W JALCIE NA DOJENIE OSCIENNYCH PANSTW I ZACZELI WYCHODZIC
CHYBA NIE MYSLELISCIE ZE SIE WYSTRASZYLI NASZEJ LUB INNEJ ARMII W EUROPIE
TAK TO BYLO I JEST TO POLITYKA PIENIADZA NA SWIECIE
Nadrzędny Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-23 01:33
DO SIWKA.
JAK JESTES TAKI PATRIOTA, TO JEDZ DALEJ TEN SUCHY CHLEB I POPIJAJ CZARNA KAWA. ALE MNIE DO TEGO NIE ZMUSZAJ. JA JEM TERAZ TO SAMO CO TY ALE, JUTRO JUZ BEDE JADL TO, NA CO BEDE MIAL OCHOTE BO NIE BEDE SIEDZIAL W KACIE I CZEKAL AZ SIE KTOS NADEMNA ZLITUJE.
Nadrzędny - Autor wilkolak Dodany 2009-07-22 20:28
CZAPKA CZLOWIEKU TU TASIEMCOW NIKT NIE CZYTA :-(
ZYCIE PEDZI JAK EKSPRES I NATAKICH STACJACH GDZIE TRZEBA CZYTAC TASIEMCE LUB GADAC O DUPERELACH SIE NIE ZATRZYMUJE :-(
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2009-07-22 21:24
CZAPCE SIĘ MULI ILOŚĆ Z JAKOŚCIĄ ,JAK  W RZĄDZIE (DOSTOSOWUJE SIĘ DO STOŁKA
Nadrzędny - Autor czapka5 Dodany 2009-07-22 21:28
Wilkolak...
Tak, widać że tu nikt, ale z waszej grupy nie czyta "tasiemców" to widać w jaki sposób podchodzicie do tematu i wy się nazywacie realistami a ja was będę nazywał pesymistami... Bo nic do was nie dochodzi tylko przyjęliście zasadę, choćbym miał w stu procentach rację, to wy będzie na przekór mnie... Ja uważam, że ta zmowa jest bardzo nie na miejscu....
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-22 21:34 Zmieniony 2009-07-22 21:39
MY, WY ONI ONE ----- o kim mowa bo nie kumam

czapka to wojuj o darmowy transport który się należy bo jest finansowany z PFRON. Tylko rób to nie tu ale w realnym świecie. Tu możesz sobie pisać. I TAK TEGO NIKT NIE CZYTA Z RADNYCH CZY MINISTRÓW.

aga ma do ciebie pytanie w Sprzęt i rehabilitacja. Takiś mądry pomóż jej.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-07-22 22:13
jesteśmy optymistami ,bo nie jęczymy bez przerwy ,jak nam źle, tak jak ty
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-23 01:10
DO MALTABAR.
A JA JESTEM REALISTA I MYSLE REALNIE, I IDE ZA TYMI CO MYSLA PODOBNIE JAK JA. POZWOLE SOBIE WKLEIC TU TEN TEXT, CO CZAPKA5 DAL LINKA. ABY WAM ZROBIC PRZYKUSA I POWRUCIC DO TEMATU A TO WY JECZYCIE, NIE JA ANI CZAPKA5 ANI WILLI.... TU MOGLBYM WYMIENIAC DOSC DUZO OSOB. ZNACZNIE WIECEJ NIZ WASZA BANDA PESYMISTOW PODAJACYCH SIE ZA OPTYMISTOW
  
CYTAT:
Niepełnosprawnik po Warszawie
Autor: Paulina Capała. Fot.: www.sxc.hu, Źródło: NGO.pl

Wystarczy miarka i poziomica. Pomiary nie są skomplikowane. Studenci podczas specjalnego szkolenia uczą się, jak postrzegać i badać przestrzeń pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wizycie w każdej opisywanej placówce towarzyszy kwestionariusz, ale większość pomiarów opiera się na wrażliwości pomiarowców. Zebrane i przetworzone dane tworzą później internetową bazę www.mobidat.pl - czyli Niepelnosprawnik po Warszawie.

Warszawa. Fot.: www.sxc.huPaulina Capała: Jesteśmy już w miarę oswojeni z myślą, że poruszanie się po mieście jest wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Część placówek dostosowuje się do ich potrzeb. Wy badacie również udogodnienia niezbędne dla innych typów niepełnosprawności na przykład intelektualnej? Na co w przypadku tej grupy warto zwrócić uwagę?
Małgorzata Peretiatkowicz (Fundacja TUS): - Najważniejsze dla nich udogodnienia, które powinny mieć placówki to pomoc pracujących tam osób, a także informacja obrazkowa, bo nie wszystkie osoby przyswajają tekst pisany. Warto patrzeć w tej sytuacji na dzieci - obrazki, proste, graficzne komunikaty są bardzo pomocne.

Lobbujecie na rzecz wprowadzenia zmian w sferze informacji wizualnej?
Z założenia nie możemy wykorzystywać zebranych w ramach projektu danych do jakiegokolwiek lobbingu. Oczywiście nie zmienia to faktu, że możemy zabrać głos w debacie dotyczącej na przykład dostosowywania metra. Po prostu mamy do tego odpowiednią wiedzę i informacje. Instytucje samodzielnie korzystają z naszej bazy i tak na przykład Urząd Dzielnicy Śródmieście poprawił pochylnię dla petentów poruszających się na wózku, bo według naszych obliczeń była zbyt stroma. Wiele z instytucji, które zbadaliśmy interesuje się wynikami pomiarów i później nas pyta, co należałoby poprawić. Mam nadzieję, że baza się rozrośnie i pozwoli na tworzenie statystyk dostępności a urzędnicy będą mogli ją wykorzystywać jeszcze lepiej. Jeśli chodzi o Śródmieście, to muszę powiedzieć, że dzielnica była zainteresowana tym, co stworzyliśmy. Szczególnie wynikami pomiaru budynków bezpośrednio jej podlegających, bo większość opisanych budynków to przecież siedziby firm prywatnych.

Czy mieliście jakiś system kwalifikujący miejsce do pomiaru?
Studenci, który dokonują pomiarów dostają rewir - czyli obszar do zbadania wyznaczony konkretnymi ulicami i po nim się poruszają. To oni biorą na siebie ciężar dostania się do różnych miejsc. Zdarza się też tak, że wymagane jest specjalne zezwolenie, wtedy wszelkie formalności bierzemy na siebie. Założenie projektu jest proste: badamy możliwie wszystko. Podczas zeszłej edycji okazało się, że zdobycie zgody na pomiar kościoła jest jednym z większych wyzwań. Na szczęście i to okazało się możliwe do wykonania. Mierzymy wszystko, bo jesteśmy przekonani, że osoba niepełnosprawna ma prawo bez przeszkód wejść do banku, na pocztę, do urzędu, kościoła, czy restauracji.

Budynki użyteczności publicznej są lepiej do tego przystosowane?
Mogłoby się tak wydawać. Problem polega jednak na tym, że wiele na przykład urzędów mieści się w budynkach zabytkowych, które podlegają konserwatorowi. To są budynki, które w momencie powstawania nie były zupełnie pomyślane, jako funkcjonalne i przyjazne ludziom o różnych typach niepełnosprawności. Teraz taka adaptacja jest niezwykle trudna, trzeba dbać o zachowanie charakteru budynku, co ogranicza pole manewru. Czasami jest też tak, że nie da się już zmienić tego, że klatka schodowa jest dla wózka po prostu zbyt wąska. Przykładem takiego budynku jest Urząd na Kujawskiej, tam poza wyjściem do petenta na podwórko nie wiele da się zrobić. Klatka jest tak wąska, że nie ma szans wybudować w niej windy. To nie jest problem tylko Warszawy, czy Polski. Na całym świecie toczy się dyskusja na ten temat. Co robić: zachowywać unikalny charakter zabytków architektury czy ingerować w jego spójność i w ten sposób ułatwiać życie niepełnosprawnym?

Warszawa się nad tym głowi? Są jakieś pomysły, jak rozwiązać ten problem?
W Polsce akurat się o tym nie rozmawia. Natomiast w Berlinie, z którego przywędrował do nas pomysł bazy Niepełnosprawnik dyskusja jest naprawdę żywa. Pamiętam przypadek dotyczący zabytkowych schodów w reprezentacyjnym budynku. Pytanie brzmiało: kłaść na schody odblaskowe kontrasty, i w ten sposób uniemożliwić niektórym grupom osób dostęp do środka czy nie? Jeżeli mówimy o dostosowaniu budynków warto zwrócić uwagę, że nie chodzi tu tylko o osoby niepełnosprawne, chodzi także o rodziców z małymi dziećmi w wózku, o osoby starsze, o osoby z ciężkim bagażem, albo o młode, zdrowe osoby, które akurat złamały nogę. Okazuje się, że w Warszawie możliwości korzystania z miasta w przypadku tych grup radykalnie się kurczą.

Rozumiem, że na podstawie pomiarów dotyczących Śródmieścia, możemy powiedzieć, że nie jesteśmy miastem wystarczająco otwartym.
Na podstawie zgromadzonych danych nie jesteśmy w stanie wysnuć takiej tezy. Przebadaliśmy do tej pory około 400 obiektów, to nadal nie jest próba reprezentatywna. W porównaniu jednak z przewodnikiem wydanym w 1999 roku - "Warszawa bez barier", który pokazywał miejsca na mapie miasta zupełnie niedostępne; widzę, że sytuacja się zmienia. Ulega poprawie. Proces zmiany jest niestety bardzo powolny i wymaga ogromnych funduszy. Całe niemal miasto zbudowane jest z jednym schodem wejściowym do lokalu, trudno to zmienić. Zmieniają się natomiast rozwiązania dotyczące poruszania się po chodnikach. Miasto w tym przypadku dostrzega potrzeby różnych grup niepełnosprawnych i stara się te potrzeby pogodzić i wyjść im na przeciw.

Bo czasami jest tak, że udogodnienia dla jednej grupy mogą być utrudnieniem dla innej...
Dokładnie. Stosunkowo wysokie krawężniki są świetne dla osób niewiedzących - zawsze im pomagały w przechodzeniu przez ulicę, ale później wprowadzono ułatwienia dla osób poruszających się na wózku - czyli tzw. zjazd. Ta zmiana od razu odbiła się na niewidomych, którzy nie wiedzieli gdzie kończy się chodnik, a zaczyna ulica. Dlatego wprowadzono kontrasty i odmienne faktury podłoża, które godzą interesy obu grup.

W Polsce takie rozwiązania to innowacje. Dlaczego proces dostosowywania przebiega u nas tak powoli. Przecież nie chodzi tylko o brak funduszy?
Po pierwsze ten proces zaczął się u nas stosunkowo niedawno. Po drugie warto zwrócić uwagę, że niepełnosprawni nie są w Polsce grupą społeczną o silniej pozycji. Nie są grupą zabiegającą o swoje prawa, nie są wystarczająco aktywni. W Niemczech osoby niepełnosprawne należą do klasy średniej, biorąc pod uwagę wskaźniki ekonomiczne. To sprawia, że są silną grupą nacisku. Mają pieniądze, są konsumentami. Mają swoje określone potrzeby. W Polsce większość osób niepełnosprawnych nigdy nie pójdzie do pracy. Żyją utrzymując się z niewielkich rent i dzięki wsparciu rodziny. Tak jak mówiłam wcześniej i nam zaczyna to doskwierać. Zaczynamy dostrzegać tą grupę społeczną i szukać sposobów na jej aktywizację.

Pamiętam w zeszłym roku dużą akcję w urzędach, w których pracownicy uczyli się migać...
Mam w związku z tym nadzieję, że w każdym urzędzie w Warszawie znajdzie się choć jedna osoba, która będzie mogła porozumieć się z petentem w języku migowym, jeśli zajdzie taka potrzeba. W Śródmieściu jest dwóch takich urzędników.

Przegrywamy z miastami Europy Zachodniej, w tym ze wspomnianym Berlinem na polu rozwiązań i ułatwień architektonicznych. Czy jest jakaś sfera, z której możemy być dumni? Jakie są nasze mocne strony w tej kwestii?
Wygrywamy na polu życzliwości. Bariery architektoniczne sprawiają, że musimy sobie radzić inaczej.

Berliński Niepełnosprawnik funkcjonuje od 16 lat i tam udało się opisać już niemal całe miasto. Wy jesteście prekursorami pokazywania Warszawy w ten sposób. Jesteście na początku drogi. Jakie po półtora roku działalności macie plany na przyszłość?
Skoro już mówimy o różnicach pomiędzy Warszawą i Berlinem, to warto wspomnieć, że my rozwijamy projekt siłą jednego etatu. W Berlinie jest ich kilkanaście. Tam to się nazywa "praca za 1 Euro". Do takiej użytecznie społecznie pracy są zobligowane osoby bezrobotne, które nie chcą stracić swojego zasiłku. Czyli taki człowiek dostaje zasiłek i dodatkowo 1 Euro za godzinę pracy. W Berlinie jest to pomyślane jako sposób na aktywizację zawodową. Osoba, która podejmuje taka pracę bierze udział w szeregu szkoleń i ma szansę podnieść swoje kwalifikacje. Bezrobotni uczą się obsługi komputera, języków, podstaw księgowości. W Berlinie na ulicę codziennie wychodzi kilkudziesięciu takich pomiarowców. W związku z tym to ma inny wymiar i skalę. My mamy odwrotną sytuację. Cierpimy na braki kadrowe. To, że ktoś wyjdzie na miasto wynika z jego dobrej woli. Mamy na szczęście tę przewagę, że ludzie, którzy idą mierzyć ulicę mają motywację i naprawdę chcą to robić. Martwi nas tylko to, że projekt wciąż nie ma stabilności. Jest projektem, a nie przedsięwzięciem.

Prowadzicie rozmowy z władzami miasta na temat unormowania tej sytuacji?
Odpowiedzią niech będzie fakt, że projekt w tym roku jest realizowany dzięki dotacji wygranej w konkursie ogłoszonym przez miasto. Działamy w systemie konkursowym.

Dzięki rocznej dotacji, jak rozumiem? Pytałam raczej o stabilizację i możliwość długofalowej współpracy.
Oczywiście bardzo byśmy chcieli. Prowadzimy na ten temat rozmowy, ale nic jeszcze nie możemy zadeklarować.

Wciąż badacie Śródmieście, ale jak rozumiem macie ambicje w przyszłości opisać całe miasto?
Marzenie jest takie: mamy rok 2012 i Niepełnosprawnik dla całej Warszawy. Bazę informacji, z której skorzystają nie tylko Polacy, ale też zagraniczni turyści. Może nas to dziwić, ale niepełnosprawni fani piłki nożnej z Berlina na pewno się do nas wybierają.

Obawiam się, że tacy turyści mogą się zdziwić. Warszawa to nie Berlin. Czy będą mieli jak dojechać na stadion?
Będzie to trudne. Mamy problem z transportem, z oznakowaniem miejsc, z dostępnością informacji na temat różnego rodzaju usprawnień - jeśli gdzieś już są...

Tak sobie teraz myślę, że źle zaprojektowana przestrzeń miejska jest ograniczeniem swobód obywatelskich.
No pewnie, że tak. Weźmy na przykład sytuację wyborów. Osoba niepełnosprawna musi być dużo bardziej zdeterminowana niż osoba pełnosprawna, żeby oddać głos. Co z niewidomymi? Dlaczego nie ma dla nich specjalnych kart do głosowania? Dlaczego ktoś "za nich" ma stawiać krzyżyk?!

Walka o równy dostęp i prawo do równego korzystania z przestrzeni publicznej, to także walka o usamodzielnienie niepełnosprawnych?
Tak, i dlatego jest to takie ważne.

Artykuł pochodzi z portalu NGO.pl
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2009-07-23 08:18
Buziaczek,a Ty weź taczkę,łopatę,cement,piasek,wodę i pomóż Czapce budować podjazdy.To nie ja jem suchy chleb,ja już mam emeryturę.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-07-23 08:43
Buziaczek siwek ma rację ,wex się do roboty ,bo nawet własnego zdania nie masz tylko wstawiasz ogólnodostępne artykuły pokaz swoje zdanie,jeśli je masz
Nadrzędny - Autor eliska Dodany 2009-07-23 08:59
buziaczek już raz pisałam,że nie życzę sobie wyzywania nas od "band",ty chyba nie wiesz co znaczy ten wyraz
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-07-23 09:06
No bo niby skąd ma wiedzieć(do tego ,zeby coś wiedziec ,trzeba trochę poczytać, nie tylko posty czapki i williego
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-23 16:18
DO SIWEK.
SIWEK A TY CZEMU NIE POMOZESZ? PRZECIEZ UMIESZ CHODZIC, MASZ RECE, TO DAJ SIE DO ROBOTY A NIE PATRZEC AZ SIE SAME ZROBI, A TAK MIEDZY NAMI, TO PANSTWO NAM POWINNO UMOZLIWIC SWOBODNE PORUSZANIE SIE A NIE MY JAKO NIEPELNOSPRAWNI WSPIERAC PANSTWO, JUZ TAK WYKORZYSTUJACE NAS, KTORE ZERUJE NA NAJSLABSZYCH. TO PANSTWO NAS MUSI WSPIERAC A NIE CIAC NAM, JUZ TAK MIZERNE DOCHODY,  RENTY I EMERYTURY NA KORZYSC NAJBOGATSZYCH.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-23 17:04
BUZIACZEK DARUJ SOBIE POMOC OD PAŃSTWA. MA DZIURĘ W BUDŻDŻECIE. TO TY Z CZAPKĄ WOJUJECIE WIĘC WZAJEMNIE SOBIE POMÓŻCIE.
A JAK POMOGLIŚCIE WCZORAJ NASZEJ KOLEŻANCE ( AGA) Z Sprzęt i rehabilitacja / Gdzie mogę wynająć podnośnik? Żaden z was nawet nie odpisał a chcecie pomoc od innych otrzymać.
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2009-07-23 18:06
Buziaczek,ja pracuję,ale dla dla siebie-właśnie skończyłem remont pokoju.
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-23 18:33
DO ELLA.
DZIURE W BUDZECIE, TO PANSTWO DOPROWADZILO DO TEJ DZIURY BUDZETOWEJ I PANSTWO POWINNO Z TEGO SIE NAM TLUMACZYC A TA DZIURA ZALATAC, NIE DAWAC NAGROD URZEDASOM PPO OD 150 TYS ZL DO PRZESZLO 500 TYS ZA NIEROBSTWO. ZAMIAST IM DAC TO MOGLI DAC NP. NO USUWANIE BARIER, ALBO WYPOSARZYC JAKIES PLACOWKI REHABILIACYJNE A NIE ZAMYKAC JE.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-23 18:42
OK DO DZIURY W BUDŻECIE. A JAK WYTŁUMACZYSZ POMOC DLA AGI? WCZORAJ WAM O TYM PISAŁAM. BO JEŚLI O MNIE CHODZI TO POWIEM SZCZERZE, ŻE POJĘCIA O TYM NIE MAM.
BUZIACZEK TA STRONKA TO CHYBA DLA BOGACZY CO PODAŁEŚ DLA AGI. ONA CHCE POŻYCZYĆ A NIE KUPIĆ CZY INSTALOWAĆ. ZAŁATWIŁEŚ JĄ BYLE JAK.... SZK0DA SŁÓW.
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-07-23 20:16
SA TEZ TACY NIEPELNOSPRAWNI KTORZY STRACILI OKO REKE LUB INNA CZESC CIALA W CZASIE NP NAPADU NA BANK CZY IM TEZ PANSTWO POWINNO POMAGAC
A CO Z IDIOTAMI KTORZY SAMI SIE OKALECZAJA A POTEM WYCIAGAJA LAPE PO RENTE
NIE MOZNA WSZYSTKICH ON WLOZYC DO JEDNEGO WORA
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-23 20:27
DO ELLA.
NIE MA TAKEGO UZYTKOWNKA'AGA'. JEST NATOMIAST ANQA I  ONA PYTALA O TEN PODNOSNK.
Nadrzędny - Autor eliska Dodany 2009-07-23 20:37
Nie ważne jak Ella napisała skoro wiesz o kogo chodzi,jak już nie masz się do czego przyczepić to czepiasz się pisowni.Normalnie niedobrze się robi.......
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-07-23 20:59
To jak z tą krową co dużo i głośno ryczy a mleka nie daje
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2009-07-24 16:58
Krowę trzeba wydoić-sama mleka nie da.
Nadrzędny Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-24 21:59
DO ELISKA .
TY POMYLILAS OSOBY, JA SIE NIE CIEPIAM PISOWNI. NIE JESTEM CZAPKA5 A BUZIACZEK08.
A JAK CI SIE NIE DOBRZE TO ZWYMIOTUJ ALE NIE NA FORUM BO BEDZIE NIE LADNIE PACHNIALO I WTEDY BEDZIECIE WSZYSCY ZWYMIOTOWAC.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-07-24 20:23
BUZIACZEK - nie bądź taki dokładny. Tak to fakt źle spisałam jej imię ale załatwiłeś ją tym nieźle. Nie będę sie powtarzać ale napewno nadajesz się na ministra. Tak nawijać to i ja potrafię
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-24 21:51
DO ELLA.
WLASNIE, SAMA SIE TERAZ DO BLEDU NIE POTRAFISZ A WCISKAC KOMUS NIE STWORZONE RZECZY POTRAFISZ I TO NIE ZLE.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-07-24 21:56
TY NAPRAWDĘ CZYTASZ BEZ ZROZUMIENIA TEKSTU
Nadrzędny - Autor Buziaczek08 Dodany 2009-07-24 22:03
DO MALTABAR.
JAK JA NIE POTRAFIE CZYTAC ZE ZROZUMIENIEM, TO TY TYM BARDZIEJ NIE CZYTASZ ZE ZROZUMIENIEM.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Ogólnopolska kampania społeczna ANTYBUDYNEK. (Strona 4) (353273 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 11 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill